Zapojte se do ON-LINE ROZHOVORU. Zeptejte se nejznámějšího českého hledače štěchovického pokladu Josefa Mužíka na to, co Vás zajímá.

ON-LINE ROZHOVOR NAJDETE ZDE

Odpovídat bude Josef Mužík v pondělí 8.října od tří do pěti hodin odpoledne.

Myšlenku vytvořit uměle svérázný českolipský kroj pojal tehdejší ředitel českolipského muzea Bohumil Kinský. Na jeho popud a podle jeho návrhu jej vlastnoručně vyrobila a vyšila Zdeňka Gogelová v letech 1945-1947.
Českolipsko bylo od pradávna spojeno zemskými stezkami s Lužicí, Polskem i sousedními českými kraji Boleslavskem a Podještědím. Toto prolínání mělo vliv na způsobu odívání lidu na Českolipsku.
Svou premiéru si tento kroj odbyl při oslavách 28. října 1948 v České Lípě pro pozvednutí sebevědomí českého obyvatelstva v regionu se silně německým vlivem.
V 50. letech se Zdeňka Gogelová odstěhovala do Vyškova na Moravě, ale kroj při různých slavnostních příležitostech dále zapůjčovala do České Lípy. V září roku 2000 se podařilo českolipskému muzeu od dcery Zdeňky Gogelové tento kroj odkoupit do svých sbírek.
V současné době je kroj zapůjčen městu Česká Lípa, které vytváří jeho kopii. Od příštího roku bude kroj opět vystaven v expozici lidového bydlení, umění a architektury na Vísecké rychtě v Kravařích.
Úplný a bezvadně zachovalý kroj je základní památkou snahy o vytvoření místní zvláštnosti.

Další zprávy z regionu najdete zde