Zapojte se do ON-LINE ROZHOVORU. Zeptejte se nejznámějšího českého hledače štěchovického pokladu Josefa Mužíka na to, co Vás zajímá.

ON-LINE ROZHOVOR NAJDETE ZDE

Odpovídat bude Josef Mužík v pondělí 8.října od tří do pěti hodin odpoledne.

Roku 1813 zasáhly napoleonské války také severní Čechy. Císař Napoleon operoval se svými vojsky v Lužici, ale neznal početní stav proti němu stojící české armády. Proto dne 17. srpna obsadily polsko-francouzské oddíly větší část severních Čech (Frýdlant, Rumburk, Varnsdorf, Jablonné v Podještědí, Českou Lípu, Cvikov, Svor) s cílem získat informace o složení a počtu soupeřových pluků.
V podvečerních hodinách 19.srpna 1813 se císař Napoleon v doprovodu nejužšího štábu vypravil ze Žitavy směrem přes Petrovice a Kněžice do Jablonného v Podještědí. Na celnici v Petrovicích studoval mapy a v kněžické hospodě se občerstvil. V Jablonném v Podještědí se Napoleon usadil v loveckém zámečku Pachtů z Rájova a přijal místní deputaci. Mezitím provedly hlídky průzkum až k Mělníku a získaly potřebné informace o spojení rusko-pruské armády s armádou rakouskou. Ještě téhož večera odjel po 22 hodině Napoleon zpět do Žitavy.
Císař však touto cestou sledoval ještě jeden cíl, o čemž svědčí jeho instrukce pro generála Vandamma, kde přímo stojí „Jakmile se nepřítel dozví, že jsem byl v Jablonném, obrátí se k tomuto místu všemi svými silami“. Použil tedy sám sebe jako vějičku, na kterou lákal Českou armádu do severních Čech k velké bitvě, kterou potřeboval a kterou měl již promyšlenou. Věděl totiž, že pokud se někde objeví osobně, dá tím spojencům znamení, že tudy povede i hlavní směr útoku. Tento plán však Napoleonovi nevyšel.
Muzejní sbírky opatrují židli, na kterou údajně císař Napoleon usedl při studiu map v Petrovicích.