Diváci uvidí nejlepší filmy o extrémním lyžování, zimním lezení, snowboardingu, skialpinismu aj., které byly oceněné na prestižních světových festivalech.

Další snímky představí i zimu s horami plnými prašanu a skoků, na které si troufnou jen ti s pořádnou dávkou šílenství v krvi tedy filmy o freeridu a freestylu ve snímcích Huevo a Supervention, které patří mezi nejpovedenější snímky uplynulé sezony.

Večer je rozdělen do dvou bloků. V první části proniknou diváci do tajemství polární expedice, lyžování v Kyrgyzských horách a užijí si i úchvatné záběry nočního lezení po zmrzlých vodopádech v Norsku. A právě této severské zemi bude kolem 19. hodiny věnována přednáška s promítáním známého cestovatele a spisovatele Martina Mykisky s názvem „Zimním Norskem za polární září".

„Díky putování jsme poznali mnoho tváří dalekého severu evropské Arktidy. Od pohostinnosti místních lidí, přes pusté bílé pláně až po krutý mráz a několikadenní vichřici v nejsevernějším cípu Evropy. Viděli jsme laponský muzikál, hotel z ledu anebo opravdu divokou party v nejsevernější osadě Evropy," říká Martin Mykiska, který delší dobu pobýval v Latinské Americe, Afghánistánu, Pákistánu, Indii nebo na Aljašce, rok žil v Antarktidě, celkem navštívil téměř 50 zemí.

Kromě stovek přednášek pro veřejnost po celé republice a speciálních diashow pro pražské Planetarium píše reportáže do časopisů i novin, vydal osm cestopisných knih a připravuje příspěvky pro pořad ČT Objektiv.

Během festivalu se mohou diváci zúčastnit soutěže o hodnotné ceny a občerstvit ze zdrojů Tao čajovny z České Lípy.

PROGRAM
17:30 - Polárník (Polární expedice)
18:30 - Arslanbob (kultura lyžování)
18:45 - Iceffal (ledolezení)
19:00 - přednáška Martina Mykisky „Zimním Norskem za polární září"
20:00 - 20:30 - přestávka
20:30 - Supervention (freeski a freeride)
20:50 - Hightension (horolezectví)
21:30 - Huevo (skialpová expedice)
22:05 - Z A do K a zase zpátky (freeride)

DALŠÍ TIPY NA VÍKEND

VÍTKOV: Rozsvícení vánočního stromu
sobota 29. listopadu od 17.00

V Galerii v Kapli ve Vítkově u České Lípy (železniční zastávka Vlčí důl kaple sv. Anny) dne 29. listopadu v 17 hodin zahájíme adventní čas koncertem pěveckého sboru Celeste z Českolipska. Sbor Celeste zazpívá spirituály, gospely, ale i známé jazzové skladby. Po jejich koncertu rozsvítíme vánoční strom a společně se skupinou Péro za kloboukem si zazpíváme klasické české koledy. Tito muzikanti z Jindřichova Hradce hrají ve stylu pražských písničkářů a to znamená, že o legraci a zábavu bude postaráno. A to je i cílem tohoto setkání s našimi sousedy, ať už blízkými nebo vzdálenými, s našimi přáteli a příznivci, oprostit se od starostí běžného dne. Galerie v kapli patří ke keramické dílně Kocourkov, která se nachází také ve Vítkově u České Lípy. Vyrábíme zahradní keramiku s motivem koček, psů, oveček a jiných zvířátek, ale také děti holčičky a kluky, anděly, betlémy apod. V galerii také vystavujeme dřevořezby syna Filipa. V Galerii v kapli jsme již letos pořádali koncert na pohodu, o kterém jste ve vašich novinách psali, respektive jste otiskli příspěvek paní Nováčkové. Galerie v kapli byla otevřena v prosinci 2013 vystoupením Mojmíra Maděriče a jeho kolegyň z Karlínského divadla.

CVIKOV: Blázinec v 1. poschodí
pátek 28. 11. od 19.00

Příznivce divadla čeká ve Cvikově divadelní představení Blázinec v 1. poschodí, komedie o tom, že když se divadlo a život spojí, vznikne z toho většinou pořádný mazec. Hra je plná zápletek, překvapivých zvratů a komických situací. V hlavních rolích uvidíte Jaroslavu Obermaierovou a Oldřicha Navrátila. Představení se koná v pátek v Multikulturním centru Sever. Vstupné je 150 korun. Vstupenky můžete rezervovat na 487 751 570 nebo na rejzek@cvikov.cz

NOVÝ BOR: Zahájení adventu
pátek 28. 11. od 16.30

Přílet andělů z kostela, Ježíškovská pošta, adventní zpívání - dívčí sbor Skleněnky, živý betlém - divadelní spolek OSLI, čertovská kovářská dílna, průvod čertů, andělů a Mikuláše - Nopoď Nový Bor, rozsvícení vánoční výzdoby města, ohňostroj.

DOKSY: Dokské pověsti
pátek 28. listopadu od 17.00

30. ročník Dokských pověstí, které pořádají místní skauti, se koná v pátek na náměstí Republiky v Doksech. Při této příležitosti bude rozsvícen Vánoční stromek. Vydejte se na večerní okruh po Doksech za místními pověstmi, které sehrají děti. Většina pověstí se bude poprvé odehrávat v areálu zámeckého parku a v zámecké chodbě. Na náměstí jarmark.

KAMENICKÝ ŠENOV. Komentovaná prohlídka muzea
neděle 30. 11. od 13.00

V neděli 30. listopadu od 10.00 do 16.00 hodin mají návštěvníci Sklářského muzea v Kamenickém Šenově poslední možnost zhlédnout výstavu 6. ročníku Mezinárodního sympozia rytého skla, které se v Šenově konalo letos v září. Od 13.00 hodin se v muzeu koná komentovaná prohlídka této výstavy a části stálé expozice, doplněné o vybraná díla z předchozích pěti ročníků. Výstavou a stálou expozicí provede ředitelka muzea Helena Braunová.

MIMOŇ. Výstava betlémů
od 30. listopadu

Městské muzeum v Mimoni zve na výstavu betlémů, která bude probíhat od 30. listopadu 2014 do 4. ledna 2015. Můžete se těšit na betlémy z nejrůznějších materiálů a provedení, např. ručně vyřezávané, drátované, slaměné, skleněný betlém z hutnicky tvarovaného skla (Železnobrodské sklo) či vyšívané rybí šupinou. Určitě bude stát za zmínku velmi originální betlém místního gymnázia. Zahájení výstavy se koná tuto neděli od 15 hodin a ochutnat budete moci domácí perníčky.