Ansámbl se představí v sobotu ve Stráži pod Ralskem a následující den v novém festivalovém prostoru v německém Schirgiswalde. V programu zazní Dvořákova Lužanská mše, kterou zkomponoval na přání slavného mecenáše umění Josefa Hlávky pro příležitost vysvěcení kaple v jeho letním sídle v Lužanech.
S podobným programem rozšířeným o připomenutí odkazu H. I. F. Bibera se Ensemble Inégal představí i o den dříve ve skladatelově rodišti ve Stráži pod Ralskem. Nejen o víkendovém programu jsme si povídali s dirigentem Adamem Viktorou.
Na festivalu Lípa Musica nevystupujete poprvé. Jak vzpomínáte na svá předchozí vystoupení a atmosféru festivalu?
Podle mého soudu je Lípa Musica po všech stránkách jedním z nejlepších a nejdůležitějších českých festivalů a je velmi dobře znát, že se jeho organizace ujali lidé, kteří své práci navýsost rozumějí. Kdykoliv jsem měl příležitost na festivalu vystoupit, jednalo se o festivalem absolutně profesionálně připravené události na krásných místech, se skvělým publikem a báječnou atmosférou. Na festival se opravdu moc rád vracím.
Letos společně s Ensemble Inégal představíte dílo Antonína Dvořáka a také H. I. Bibera. Těžištěm vašeho repertoáru je však především barokní hudba. Co vás přimělo k tomuto „dramaturgickému přesahu"?
Dramaturgický přesah je jedna z mnoha základních myšlenek našeho souboru. "Inégal" v našem názvu neznamená jen "nestejnost", ale také proměnlivost a vynalézavost. Nijak se neomezujeme a s velkou chutí hrajeme nejen Zelenku, ale i Capricorna, Dvořáka, Brittena, Schnittkeho či Arvo Pärta. Raně barokní H. I. Biber je velevýznamnou osobností své doby a my si pokládáme za čest zahrát jeho hudbu u příležitosti 300. výročí jeho úmrtí a 360. výročí narození právě v jeho rodišti, ve Stráži pod Ralskem.
Jaký máte k odkazu Antonína Dvořáka a zejména skladbám, které budete provádět, tedy hlavně Lužanské mši, osobní vztah?
Dvořákovu Mši D Dur "Lužanskou" miluji. V jeho tvorbě hraje tato mše zcela specifickou roli a v kontextu dějin české liturgické hudby je bezesporu nejvýznamnější romantickou kompozicí 19. století. Bylo to vůbec první dílo, které jsme kdy s Ensemble Inégal nahráli na CD. Dnes máme za sebou již mnoho desítek koncertních provedení a já vždy znovu a znovu žasnu, kolik nových souvislostí a skryté krásy v tomto fenomenálním díle objevím.
Ensemble Inégal je velmi úspěšným tělesem, které zdobí řada prestižních zahraničních ocenění, a jehož repertoár profiluje nejedna světová premiéra. Jakého úspěchu si vy osobně nejvíce ceníte?
Největší radost mám z toho, jak se nám daří probouzet k životu dílo Jana Dismase Zelenky. Na kontě máme již sedm CD nahrávek s premiérami jeho neznámé hudby a např. jen v posledním měsíci sedm provedení jeho velkých kompozic na festivalech v Čechách, Německu, Francii, Belgii a Lucembursku. Senzační úspěch, jaký jeho hudba ve světě sklízí a enormní zájem hudebníků doslova z celého světa o jeho nově objevená díla nás nenechává na pochybách, že Zelenka skutečně začíná být považován za jednoho z nejvýznamnějších evropských barokních skladatelů.
Jaké jsou vaše další ambice se souborem do budoucna?
Moc bych si přál, abychom se vždy bezpečně a zdaleka vyhnuli povrchnosti, a aby hudba v našem podání přinášela posluchačům radost a duchovní posilu.
Lucie Johanovská