S klauny, artisty, akrobaty, baletkami, žoglérkami, krotitelem šelem, desítkami zvířat a s mnohým dalším zakotvil za začátku týdne v České Lípě Cirkus Jo – Joo. Jeden z největším a nejnavštěvovanějších cirkusů u nás nabídne českolipským divákům vystoupení artistů z Ukrajiny či egyptskou show s fakíry, hady a krokodýly.
Cirkus Jo – Joo byl založen v roce 1792. V padesátých letech minulého století jeho provoz násilně ukončili představitelé tehdejšího režimu. Nynější majitel cirkusu Jaromír Joo se po letech strávených v cizině vrátil do Čech, aby pokračoval v tom, co začali jeho předci. Jeho cílem je především spokojený divák, ale také změna pohledu na cirkusová představení. „Téměř v celé Evropě jsou lidé vystupující pod šapitó bráni za umělce, u nás je cirkus stále spíše považován za okrajovou zábavu,“ říká principál.
Svůj záměr se Jaromír Joo snaží uskutečnit nejen pestrým progamem a angažováním umělců z celého světa, ale také neustálým vylepšováním doprovodných efektů. „Jako jediný cirkus u nás máme videoprojekci, plánujeme živou muziku,“ dodává.
O budoucnost prvního národního cirkusu je zdá se postaráno, malý vnuk Jaromírek vystupuje v šapitó s ukázkami bojového umění, na které mu děda objednal učitele až z Izraele. Pomalu se seznamuje i s drezúrou zvířat. „Když mu byly tři měsíce, vzal jsem ho poprvé mezi šelmy, jeho maminka tehdy omdlela,“ vzpomíná principál.
Sám vystupuje v roli drezéra zvířat, konkrétně leoparda, pumy, tygrů, opic a krokodýlů. Trénuje až třikrát denně, nyní se navíc se svou manželkou starají o dvě mláďata ussurijské tygřice Jeny. Samice zatím zkušenosti s mláďaty neměla, a tak jí je raději odebrali. „Stále není jisté, jestli je udržíme při životě. Mají oslabenou imunitu a raději k nim nikoho nepouštíme. Je to vyčerpávající, staráme se o ně ve dne v noci,“ podotýká Jaromír Joo.