Tváře a postavy

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě otevřelo další výstavu nahlížející do bohatství svých sbírek. Uvidíte tváře a postavy lidí, kteří prošli při různých životních příležitostech místními fotografickými ateliéry a jejich podoba byla navždy zachycena na snímku. Ze zachovaných alb a zarámovaných portrétů je v Maštálkově síni k vidění kolekce s díly z konce 19. a počátku 20. století.

O lidech na obrázcích se často neví vůbec nic. Do muzea se dostaly s jinými památkami nebo byly různě nalezeny po domech dřívějších německých spoluobčanů. Pozornému návštěvníkovi mohou některé podobizny, zejména ženské portréty, otevřít cestu k hledání tajemství bytosti naznačené výrazem, postavou, šperkem nebo oděvem.

Čeká vás také setkání s tvářemi zasloužilých mužů, dokonce i českolipských starostů, z nichž někteří byli portrétovaní olejovými barvami, protože první fotografové byli také akademickými malíři.

Výstava ve výběru představuje profil činnosti některých fotografických ateliérů z České Lípy a Mimoně a potrvá až do středy 8. května.

Dráteníkův rok

Zcela z jiného soudku je nová výstava v Městském muzeu v Mimoni. Nese název Dráteníkův rok a není tak těžké uhádnout, že se jedná o přehlídku drátovaných výrobků. Na výstavě své práce představuje sedm tvůrců a také umělecký kovář.

PROHLÉDNĚTE SI FOTOGALERII

Další výstavy v regionu:

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě:

Galerie Jídelna: Černá hlava a barevný svět. Výstava obrazů a grafických listů Lenky Vilhelmové. Malířka i nadále rozvíjí naléhavé téma lidského osudu (do konce dubna).

Galerie:Památky paměť času. Osmnáctá výstava Zdeňka Pokorného. 350 fotografií z několika desítek zemí a doprovodné eseje i zamyšlení by měly přinášet duchovní inspiraci (do 7. dubna).

Až do konce roku budou díla ze sympozia k vidění ve Sklářském muzeu v Novém Boru. Sklářské muzeum Nový Bor:

IGS díla, jež spatřila světlo světa během loňského jedenáctého ročníku Mezinárodního sklářského sympozia (do 21. dubna).

Stálá expozice představuje stylový a technologický vývoj českého skla od 17. století do 60. let století dvacátého. Je doplněna unikátními modely dílen a historickým modelem sklářské pece.

Městské kino Nový Bor:

Daisy Barbosa Ferreira Červenková: BRAZÍLIE (obrazy).

Ing. Rostislav Červenka: ATLANTICKÝ PRALES (fotografie).

Ajeto Art Glass Museum Nový Bor: Hlava XIII: Promlčení a zánik práva. Výstava Ladislava Průchy (do 31. května). Muzeum je otevřené od úterý do soboty od 9 do 17 hodin.

Galerie Šatlava Dubá: Chmelařství na Dubsku. Vodní mlýny na Dubsku. Architektonická studie možného využití sušárny chmele. Otevřeno je každý den v úředních hodinách radnice každý den od 7.00 do 11.30, odpoledne pak v pondělí a ve středu od 12:30 16:30, úterý a čtvrtek do 15.00 a v pátek do 14.30.

Městská knihovna Doksy klubovna: Návraty domů. Dřevěné plastiky Jaromíra Dědka, řezbáře z Blatců u Housky (do 29. března).

Městské muzeum Mimoň: Stálá expozice zaměřená na historii a přírodu Mimoně a okolí.