Před deseti lety se úplnou náhodou potkali na silnici z Nového Boru do Sloupu. Věděli o sobě, ale do té doby se vůbec neznali. Kuba, který jel na kole, se zeptal: „Ahoj, ty jsi Michal Vaněk, viď?" A Michal, jenž šel zrovna nakupovat, mu odpověděl. „A ty budeš Kuba Horák, že jo?"

A bylo to. Cesty dvou hlavních postav a zakladatelů novoborské folkové kapely Zhasni se poprvé zkřížily. Od té doby se leccos změnilo, už rok hrají Zhasni v rozšířené sestavě a jejich písně dostávají nový zvuk, ale Michal Vaněk a Jakub Horák ke značce Zhasni patří dál.

Desetileté výročí teď kapela, které před dvěma lety jen těsně uniklo udělení hudební ceny Anděl za nejlepší folkové album roku, oslaví výročním koncertem. Ten se odehraje v pátek 12. prosince v Navrátilově sálu v Novém Boru a Zhasni přijedou podpořit jako předskokani i jejich slavní kamarádi AG Flek v původní sestavě v čele s Ivo Viktorinem a Karlem Markytánem.

Virtuální známost

Náhodnému setkání na silnici do Sloupu předcházela ještě „virtuální známost". Kuba totiž na webu písničkáře Slávka Janouška založil textovou dílnu, Michal ji objevil, poslal svůj text a díky tomu budoucí spoluhráči s překvapením zjistili, že jsou oba z Nového Boru.

Poté, co je náhoda poprvé svedla dohromady i fyzicky, začalo první oťukávání. Na zahradě u Vaňků. Kubovu kytaru a Michalovy klávesy doplňovaly ještě housle Ireny Vaňkové. „Kuba psal hezké texty, já se učil hrát na piano. Po týdnu jsme došli k závěru, že to na vysněnou kariéru stačí," glosuje dnes začátky kapely Michal Vaněk. První koncert proběhl v Kamenickém Šenově.

„Byli jsme mladí a vyjukaní. O hudbě jsme mnoho nevěděli a aranže jsme dávali dohromady tak, jak nás to zrovna napadlo. Od té doby jsme zestárli a změnili jsme se i v pohledu na věc, v tom, jak hudbu vnímáme. Člověk, když projede takovou řadu koncertů, tak si spoustu věcí uvědomí."

Novoborští Zhasni slaví 10 let.

Název Zhasni vznikl jako reakce na typ hudby i způsob, jakým se chtěla kapela prezentovat. „Kuba má velmi jemný hlas a nechtěli jsme dělat žádnou agresivní muziku, naopak takovou, u které je dobré si zhasnout a pak ji poslouchat," vysvětluje Michal, kterého lidé znají i jako divadelníka.

„Je to tak nutný…"

AG Flek, který přijede příští týden narozeniny Zhasni podpořit, sehrál při vývoji novoborských folkařů zásadní roli. Jeho autorská dvojice Markytán Viktorin pomáhala Novoborským „porodit" obě jejich dosavadní desky (každý jednu). Ta první se jmenovala Je to tak nutný… O druhé desce Zhasni říkají, že se původně měla jmenovat Nebylo to tak nutný, ale nakonec zvítězil název Na druhém nádvoří (podle přání zahrát si na Folkové růži na hlavním pódiu).

Z druhého alba pochází také písnička Parcely na Měsíci, pro kterou kapela natočila videoklip, v němž se objevil (a v kouzelném kabátě a se smíchem Rumburaka zase zmizel) velký fanda Zhasni, herec Jiří Lábus.

Zhruba před rokem se sestava Zhasni významně proměnila. Místo novoborských bratrů Kropáčkových přibyl (k trojici Horák, Vaněk a Singer) basák Vojtěch Holub ze Skalice u České Lípy (o kterém Michal říká, že je výborný kytarista, ale Zhasni ho vzali na basu) a dva Pražáci, zpěvačka Inka Tognerová a bubeník Petr Kamiš.

„Tím se dost proměnilo i naše zkoušení, protože naše pražská část za námi jezdí na zkoušky, takže toho času na zkoušení není moc. Ale jezdí za námi opravdu každý týden, věnují tomu hodně energie a času," chválí Michal.

V této podobě se Zhasni představí i příští pátek. Oslavte s nimi deset let!.

Zhasni! Kde? V Navrátilově sále • Výroční koncert v novoborské Navrátilce začíná v pátek 12. prosince v 19 hodin
• První bude hrát AG Flek, po nich oslavenci
• Na koncert je možné sehnat lístky v předprodejních místech Kultury Nový Bor nebo přes internet
• Koncert doprovodí i výstava fotografií z desetileté cesty, na kterou se Zhasni vydali