„Zázračné dítě“ Václav Studnička (1815 - 1895), výtečný klavírista, skladatel a učitel hudby, sklízel se svými koncerty během svého života velký úspěch, ale ve své vlasti se nikdy neprosadil tak, aby mu to přineslo dobrou obživu. Jako koncertní klavírista se proto nejvíc živil v Rakousku a Rusku.

Václav Studnička se narodil v České Lípě 12. července 1815, v těchto dnech uplynulo od jeho narození rovných dvě stě let. Ve svém rodném městě absolvoval Studnička coby premiant gymnázium a v Praze pak studoval filozofii a práva. „Ale posléze se cele věnoval hudbě,“ napsala o Studničkovi ve své publikaci Jiskry a plaménky českolipská historička a archivářka Marie Vojtíšková.

Studnička nedokázal ani nadvakrát najít v českých zemích obživu, a tak se v r. 1847 vrátil do Ruska, kde se usadil a živil se jako učitel hudby a komponoval i koncertoval. Teprve na konci života Rusko opustil a vrátil se ke své sestře, která v té době žila v Drážďanech. Studnička zemřel v nedožitých 80 letech 9. března 1895 v Teplicích.