Milovníci přírody a ornitologie mohou pozorovat ptactvo přímo v přírodě. Tradiční jarní procházka za ptačími hlasy spojená také s odchytem ptáků do sítí a doprovodnými aktivitami pro nejmenší účastníky se uskuteční v České Lípě v neděli 5. května.

Sraz účastníků je v 9 hodin před budovou Vlastivědného muzea a galerie, odkud se účastníci vydají za opeřenci podél řeky Ploučnice. Ornitologická vycházka bude ukončena odborným stanovištěm, na kterém proběhne ukázka odchytu ptáků, jejich kroužkování, určování druhů a evidence.

„V průběhu vycházky se účastníci naučí, jak nejlépe rozpoznat konkrétní ptačí druh podle jeho hlasového projevu a jakým způsobem chránit ptáky v naší přírodě,“ říká muzejní lektorka Veronika Ličaverová.

Vernisáž v Doksech
Tip Deníku: V památníku v Doksech začíná výstava kramářských písní

Trasa je nenáročná, vede okrajovou částí České Lípy. Pro účastníky budou připraveny zajímavé informační materiály. Akci připravila Ekoporadna ORSEJ při Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a Správa CHKO Kokořínsko – Máchův kraj.

Vítání ptačího zpěvu navazuje na tradici založenou v roce 1983 v Birminghamu pod názvem Dawn Chorus Day, kde místní ornitologové přišli s nápadem přivítat vždy první neděli v květnu přicházející jaro. Akci později převzali partneři BirdLife International v celé Evropě a Vítání se tak stalo nejmasovější ornitologickou akcí vůbec.