Režisér, herec, scénárista a producent Tomáš Vorel natočil svůj první celovečerní snímek Pražská 5 již na konci osmdesátých let. První výrazný úspěch zaznamenal s dnes již kultovním filmem Kouř. Divákům známé jsou i snímky Cesta z Města, Skřítek nebo poslední projekt Instalatér z Tuchlovic. Stejně jako umělečtí kolegové Vlasta Chramostová a Jakub Kohák přijel minulý týden popřát novoborskému kinu k devadesátinám.

Co byste popřál novoborskému kinu do dalších let?

Říkal jsem Kohákovi, že sem musí určitě jet, protože to je nejlepší kino v republice. Poctivé, lidé tu milují film, a není to jak v multiplexech, kde na něco jdete a najednou zjistíte, že jste na něčem úplně jiném a vůbec vám to nevadí.

Postavy ve vašich filmech jsou často nějakým způsobem „ujeté", kde čerpáte inspiraci?

Já čerpám ze své vlastní ujetosti. Co jsem se narodil, cítím se ujetý. Nemůžu jinak. Rodiče mě vyrobili ujetě, jsem ujetej a stýkám se se samými ujetými lidmi, třeba tady poslední ujetec (významně hledí na herce Jakuba Koháka). Nebo se znám ještě s Fanánkem, ten má zas ujetou nohu.

Co se děje s filmem, když jej dokončíte?

Film nikdy nekončí. Film jednou začne, dokončíme jej, má premiéru. Ale například u posledního filmu Instalatér z Tuchlovic teď děláme na anglických titulcích. Pak chceme s Kohákem objet světové festivaly, získat v Cannes hlavní cenu a také Oscara. Pak se film bude prodávat do světových distribucí, za dvacet let se bude restaurovat…

Takže se to s vámi táhne.

Každé uvedení je jiné, každé uvedení se musí upravit. Kamenný most jsem teď úplně předělal, ale i kdybych ho nepředělával, každé médium, jako je kino, televize nebo internet, ten film zobrazuje jinak.

Všiml jsem si, že jste příznivcem uvádění filmů zdarma na internetu. Vyplatí se to?

Já jsem nejen příznivec, já jsem propagátor, nestor a první český producent, který dal své filmy na internet. Do Vánoc tam budou všechny. Tedy Instalatér až příští rok.

Co na to říkají kolegové z branže?

Všichni mě za to kritizovali, ale teď už to dělají také. Distributoři dávají filmy na internet, protože pochopili, že je to jediná ochrana proti pirátství.