„Je to tak trochu rarita slavit výročí něčeho, co vlastně nefunguje, pojali jsme to tedy trochu jako filmový festival," uvádí starosta Kamenického Šenova František Kučera. Výročí kina je jedním ze tří významných kulatin, které se letos v Kamenickém Šenově oslavovaly. „Letos jsme slavili 130 let Šenovské lokálky, 160 let Střední uměleckoprůmyslové školy a v pátek a v sobotu budeme slavit devadesát let kina," popisuje starosta.

Na oslavy dorazí například vnuk architekta kamenickošenovského kina. „V rámci výročí představíme film rakouského režiséra Bernharda Kammela, který je vnukem architekta Leo Kammela. Je to krásné kubistické kino a tento architekt navrhl kino ještě na Moravě a ve Vídni," doplňuje Kučera.

V době otevření sloužilo kino zároveň i jako divadlo. V současné době nefunguje především proto, že neprošlo digitalizací. „Dříve byl v kině promítací stroj. V době, kdy se na takové promítací stroje přestaly vyrábět filmy, kino přestalo promítat," říká František Kučera.

Určité řešení hledalo město v roce 2012 v pronájmu objektu společnosti, která digitalizaci slibovala. Tento pronájem byl však z důvodů neplnění podmínek v co nejkratší době ukončen.

V únoru 2013 probíhalo ve městě dotazníkové šetření mezi občany o dalším využití budovy. Naprostá většina místních, kteří vyplnili dotazník, se vyslovili pro zachování budovy kina pro veřejné a kulturní využití. Takové bylo i následné rozhodnutí zastupitelů.

Budoucnost kina je nyní ve hře znovu. „Pořád je ve mně myšlenka vrátit tomu znovu funkci kina s divadlem. Plán je takový, že by se promítaly filmy na plátně, které by se spustilo dolů ze stropu. Zároveň je tam ale jeviště, takže by se plátno mohlo zatáhnout a na jevišti by se mohlo hrát divadlo," vypráví starosta.

Šenovské kino dostalo k narozeninám od města nové schody, jejich obnova nedávno skončila.

Aby se mohlo oslavovat ve filmovém stylu, zakoupilo město přehrávač s dataprojektorem. „Na oslavě promítneme některé filmy, které jsme vybrali i podle toho, že se natáčely v okolí Kamenického Šenova, což je například Léto s kovbojem nebo Jak se točí rozmarýny. Ale také film Vražedné pochybnosti, který se celý natáčel přímo v Kamenickém Šenově," uvádí starosta Kamenického Šenova.

Beseda s herečkou

Oslava bude pro širokou veřejnost, ale také pro mateřské a základní školy. Pro veřejnost začne program v 15 hodin, odstartuje ho film Vražedné pochybnosti. Na něj naváže od 17 hodin Lída Baarová. Od 19 hodin se zítra mohou návštěvníci těšit na film Die tochter a od 21 hodin se promítne Padesát odstínů šedi.

Filmový festival bude pokračovat i v sobotu a celý den bude pro širokou veřejnost. Od 19 hodin mezi filmy Pelíšky a Samotáři proběhne v kině beseda se slavnou českou herečkou Simonou Stašovou, tu vyzpovídá moderátor z Reas Agency Petr Svoboda.

Program oslav kinapátek 4. listopadu
17.00 - Lída Baarová
19.00 - Die tochter
21.00 - Padesát odstínů šedi
sobota 5. listopadu
10:00 - Kung Fu Panda 3
13:00 - Léto s kovbojem 15:00 Postřižiny
17:00 - Pelíšky
19:00 - Beseda s herečkou Simonou Stašovou
20:00 - Samotáři