Nové Město pod Smrkem Čtvrtý ročník Fryyfestu nabídne sedmnáct převážně rockových a metalových kapel a outdoorové aktivity. Kromě nadupané muziky, kterou budou kapely servírovat fanouškům ze dvou pódií celý den, si mohou návštěvníci vyzkoušet třeba akrobatické kousky na laně nebo jedení moučného červa.

Festival se opět koná v příjemném areálu přírodního koupaliště v Novém Městě pod Smrkem a startuje v sobotu 25. srpna v 10 hodin. Více o festivalu nám prozradil jeden z pořadatelů a člen kapely Rain Petr Michal.

Jak festival Fryyfest vznikl a jak se během těch tří let vyvíjel? Nastaly nějaké zásadní změny?

Jelikož jsme sami muzikanti a také pořádáme mnoho let koncerty a festivaly, ale menšího ražení, rozhodli jsme se zkusit udělat i něco většího. Díky podpoře Krajského úřadu Libereckého kraje mohl Fryyfest vzniknout, a druhým ročníkem pokračovat. První ročník v roce 2009 byl zaměřen na bezpečnost silničního provozu a kromě hudby zde byl i program pro rodiny s dětmi. A třetí a nynější ročník vzalo pod svá křídla přímo Nové Město pod Smrkem, které je náš majoritní sponzor. Festival byl vždy jednodenní, kromě roku 2010, kdy byl dvoudenní. Není možné nevynechat poděkování našim laskavým sponzorům, kteří nám pomáhají finančně nebo nefinančními dary.

Jaké kapely jste letos pozvali? Žánrově byste váš festival zařadil kam?

Nejbližší je nám rocková a metalová hudba, proto se celý festival točí prakticky okolo této muziky. Nicméně na prvním ročníku vystoupila Lenka Dusilová se svým akustickým triem, což byla příjemná alternativa. Taktéž jsme měli tu čest přivítat Láďu Křížka unplugged a třeba i pop-rockové kapely.

Myslíte si, že v souboji, kdo bude hrát na tomto festivalu, vyhrály ty správné kapely? Tipovali jste zrovna ty tři, co nakonec vyhrály?

Tak tipovali fanoušci, i když my jsme také hlasovali, nicméně pro kapely, které nevyhrály. (Smích). Neděláme si iluze o tomto druhu hlasování, nešlo zcela omezit „podvodné hlasy", i když limit byl jeden hlas na jednoho zaregistrovaného fanouška a tudíž na jednu e-mailovou adresu. Pokud bude hlasování i příště, chtěli bychom ho udělat lépe. Pak se uvidí. (Smích) Netipovali jsme žádné kapely, to nešlo odhadnout. Během hlasování se pořadí různě měnilo.

Je na festivalu i nějaký jiný program než jen hudební?

Na tomto ročníku bude možno zdarma využít outdoorové aktivity, připravujeme talk-show o protidrogové problematice. Minulé ročníky zabrousily do témat bezpečnosti silničního provozu.

Na stránkách píšete, že pořadatelé jsou křesťané a chcete zbourat předsudky o křesťanské víře. Rozveďte to prosím.

Ano, jako organizátoři jsme křesťané a členy Jednoty bratrské, která je již od roku 1457 známá svou nezištnou službou svému okolí. Dnešní konzumní společnost dle mého vnímá církev a víru jako něco zbytečného. Festival Fryyfest by měl nabídnout odpočinutí, možnost zamyšlení nad lidskými hodnotami a vlastním životem.

Celý festival děláme naprosto zdarma, ve vlastním volném čase. Také rozhodně není záminkou k nějaké „fanatické" snaze obrátit lidi na víru. To se nám osobně příčí, jelikož víra je věc každého člověka a jeho osobního rozhodnutí. Spíše si přejeme, aby víra byla vidět a vnímána jako bonus a tak aby byl Fryyfest něco více než jen hudba nebo kterýkoliv jiný festival.

Bude tento ročník také benefiční jako v roce 2010? Jak dopadl 3. ročník festivalu v roce 2011?

K benefici v roce 2010 došlo nečekaně, a to díky povodním, které tragicky zasáhly naši republiku. Díky kapelám, které snížily nebo odmítly honoráře, jsme festival uspořádali i v této nepříznivé době (silnice a železnice v okolí byly poškozené) a dokonce nám (a nejen v tomto ročníku) pršelo. I přes nízkou účast se nám podařilo být v plusu a veškerou částku 123 000,- darovat mikroregionu Frýdlantsko. Třetí ročník dopadl s mírnou ztrátou, takže tento čtvrtý ročník opět začínáme od nuly.

Jaké kapely byste doporučili vy? Co stojí nejvíce „za to"?

Tublatanku nemusíme představovat. Pro milovníky rocku určitě doporučujeme Kurtizány a Imodium, pro milovníky hardrocku kapely Merlin a Hlahol, pro fanoušky tvrdšího metalu Švédy Pantokrator a poláky Malchus. Měkčí styl rock/electronica zastoupí Lety mimo. Veškeré info jsou na našich stránkách www.fryyfest.cz.

Soutěžte s Deníkem a jeďte na fesťák!

Vyhrajte vstupenky na rockový a metalový festival Fryyfest, který se koná 25. srpna v Novém Městě pod Smrkem.

Kolik peněz pro obec Heřmanice zasaženou povodněmi v roce 2010 se vybralo na druhém ročníku Fryyfestu?

a) 123 000

b) 200 000

c) 150 000

d) 100 000

Správné odpovědi posílejte na emailovou adresu hana.langrova@denik.cz. Do emailu nezapomeňte napsat celé své jméno.