Na zámku v Horní Libchavě se bude v sobotu konat již druhý Svatomartinský jarmark a stejně jako loni nabídne bohatý program pro celou rodinu.

Pro děti jsou na odpoledne připravené dílny pečení svatomartinských rohlíčků a výroba lampiónků.Od 13 hodin vystoupí divadlo Karla Čapka z Děčína se svou pohádkou „Kašpařiny".

V Rytířském sále zámku budete moci ochutnat svatomartinskou husu. Na jarmarku najdete také sýry, palačinky, medovinu, svatomartinské víno, keramiku, dřevěné hračky, kovové šperky, košíky, sklo, výrobky z kamene a dřeva, etnické zboží z celého světa a řadu dalšího.

Prohlídky zámkubudou probíhat každou celou hodinu, od 10 do 15 hodin. Po celý den budou volně přístupné výstavy „Poklady Tibetu, Nepálu a Indie" a „Austrálie", fotografa Oldřicha Kiliána, které si můžete projít sami v mezidobí mezi komentovanými prohlídkami. Prohlídky zámku zpestří také živé obrazy ze života legendy aneb „Putování za sv. Martinem", a to v 10, 11 a 12 hodin.

Od 11 hodin a znovu pak od 15 hodin se můžete těšit na extrémní skoky na kole, show v podání Michala Matyse, jednoho z předních jezdců freestylu na horském kole, držitel světového rekordu ve výskoku a večer je na programu ohnivá show v podání Jirky Nesvorného.

V 16 hodin mohou návštěvníci očekávat příjezd svatého Martina i s celou družinou, kterého přivítáme lampiónky, ať už vyrobenými nebo přinesenými. Přijede Martin na bílém koni? Nechte se překvapit. Jarmark pak bude slavnostně ukončen losováním výherce zámecké ankety a přesunem do Ogoh Ogoh Clubu, kde bude probíhat následná veselice a oslavy Sv. Martina.

PROGRAM SVATOMARTINSKÉHO JARMARKU

10.00 - Zahájení Svatomartinského jarmarku

10.00 -15.00 - Prohlídky zámku

10.00, 11.00 a 12.00 - Putování za svatým Martinem (živé obrazy ze života legendy) -zámek

13.00 až 15.00 - Tvorba lampiónu na uvítání sv. Martina (1 kus/30 Kč). Dílna pečení svatomartinských rohlíčků

12.00 až 14.00 - Degustace svatomartinské husy v „Rytířském sále"

13.00 - Pohádka spol. Karla Čapka „Kašpařiny" (divadlo)

11.00 a 15.00 - Extrémní skoky na kole, show Michala Matyse

16.00 - Příjezd Sv. Martina s družinou, losování výherců ankety

16:30 - Ukončení Svatomartinského jarmarku

17.00 - Degustace svatomartinského vína, muzika v Ogoh Ogoh Clubu

17:30 - Ohnivá show  Jirka Nesvorný

Vstup: Dospělí 60 Kč, Děti do 6 let zdarma, Děti 7-15 let, senioři: 40 Kč. Výchovné ústavy a dětské domovy zdarma

DALŠÍ TIPY NA VÍKEND

Kulturní dům Crystal Česká Lípa

pátek 9. listopadu - MICHAL HRŮZA A KAPELA HRŮZY

Na velké podzimní turné vyjel v polovině října zpěvák Michal Hrůza společně se svou kapelou Hrůzy. V České Lípě bude mít zastávku už tento týden, v pátek 9. listopadu od 19 hodin ve velkém sále Kulturního domu Crystal. Naživo uslyšíte hity jako Namaluj svítání, Napořád, Bílá velryba a další. Zakladatel kapely Ready Kirken letos v dubnu pokřtil první desku ze zamýšleného koncepčního dvojalba Noc Den. „Na svět se někdy díváme jinak ve dne a jinak v noci. Oba tyto úhly pohledu jsme chtěli zaznamenat odděleně. Proto vznikl nápad vytvořit dvě alba, která mají vnitřní soudržnost a přitom jsou rozdílná. Jistou roli zde samozřejmě hraje i symbolika," řekl k projektu Michal Hrůza. Zpěvák, který je spoluautorem hudby k filmu Lidice, s kapelou Ready Kirken vydal pět cédéček, s vlastní kapelou Hrůzy pak tři Bílá velryba, Napořád a Den.Hostem pátečního koncertu bude kapela Niceland. Vstupenky seženete v předprodeji v pokladně KD Crystal nebo na webu www.cl-kultura.cz.

Městské kino Nový Bor

pátek 9. listopadu od 17.30 - FLAMENCO VEČER

Večer plný hudby, tance, španělského temperamentu a dobrého vína nabídne v pátek 9. listopadu Městské kino v Novém Boru. Program s názvem La noche flamenca II. začíná už v 17.30 a nabídne například vystoupení taneční skupiny Flamenco al norte nebo kytaristy Vladislava Pecha. Ve 20 hodin návštěvníci upnou pozornost na promítací plátno. K vidění bude snímek Volver tragický i komický příběh dvou sester o přežití za každou cenu. Vstupné je 120 korun. Místa předprodeje i možnost rezervace on-line najdete na www.kulturanb.cz/kino

Navrátilův sál v Novém Boru

sobota 10. listopadu OD 19.00 - BENGA SHOW

Strhující rytmus romské hudby v podání profesionálních hudebníků. Vstupné: 100 Kč (prodej v DDM Smetanka).

Přehled aktuálních výstav v regionu

VLASTIVĚDNÉ MUZEUM A GALERIE ČESKÁ LÍPA:

Galerie:Středověké umění na Českolipsku. Díla románského a gotického umění a architektury regionu (do konce roku).

Ambit prostor nad Svatými schody:Po stopách Germánů / Auf Spuren der Germanen. Výstava k zakončení německo-českého projektu Evropské unie „Život před 1800 lety" (do 2. prosince).

Galerie Jídelna a Ambit: Výstava kreseb, obrazů a fotodokumentace skleněných objektů a prací pro architekturu a veřejné prostory. Vlastivědné muzeum a galerie představuje tvorbu Ivo Rozsypala (do 18. 11.).

Ambit Svaté schody: Výstava fotografií Martina Nováka. …sen končí probuzením nebo smrtí… (do 18. listopadu).

Maštálkova síň: Svědectví. Snímky neznámého německého vojáka z Východní fronty 1942-1943 (do 18. listopadu).

SKLÁŘSKÉ MUZEUM NOVÝ BOR:

Stálá expozice představuje stylový a technologický vývoj českého skla od 17. století do 60. let století dvacátého. Je doplněna unikátními modely dílen a historickým modelem sklářské pece.

IGS díla, jež spatřila světlo světa během letošního XI. ročníku Mezinárodního sklářského sympozia (do konce roku).

MĚSTSKÉ KINO NOVÝ BOR:

NEJEN PRAHA. Kresby Lidie Hladíkové. Výstava přístupna půl hodiny před představením či po domluvě na telefonu: 487 722 369.

AJETO ART GLASS MUSEUM NOVÝ BOR:

Lasvit-Bohemian Perfection (do konce roku). Muzeum je otevřené od úterý do soboty od 9 do 17 hodin.

KOSTEL SV. DUCHA NOVÝ BOR GALERIE POD ZVONEM:

„Mystika" fotografie Jany Pokorné (do 16. listopadu). Výstava je přístupná od pondělí do pátku od 14.00 do 18.00.

MĚSTSKÁ KNIHOVNA DOKSY KLUBOVNA:

Kraj mého života. Výstava Karla Bachratého (do 4. listopadu). Klubovna je otevřená v pondělí od 9 do 18 h. a od středy do neděle od 13 do 17 h.

SKLÁŘSKÉ MUZEUM KAMENICKÝ ŠENOV:

„Ach ta láska II. Hledání světla". Výstava se zaměřuje na lásku k Bohu. K vidění jsou i práce šenovského rytce 19. století Karla Pfohla (do 30. 11.).

Stálá expozice na téma „Odkud pocházíme? Kdo jsme? Kam jdeme?" zahrnuje vývoj rytého a broušeného skla od 17. století do současnosti

MĚSTSKÉ MUZEUM MIMOŇ:

Karel Gott: OBRAZY. Na výstavě jsou k vidění také modely šatů na motivy obrazů Karla Gotta, či expozice navazující na profesní a osobní život slavného zpěváka (do 11. listopadu).

Stálá expozice zaměřená na historii a přírodu Mimoně a jejího okolí.

GALERIE ŠATLAVA DUBÁ:

Chmelařství na Dubsku. Soubor fotografií z počátku 20. století od dubského fotografa a malíře Josefa Ungermanna a snímků Fotoklubu Dubá na téma „Pivo a chmel" (do 16. listopadu). Výstava je otevřená v pondělí a ve středu od 7 do 16.30 h. a v úterý, čtvrtek a pátek od 7.00 do 14.30.