Do 19. století se v sobotu 25. května vrátí zámek v Zákupech. Sedmý ročník Císařských slavností se letos koná k výročí 130 let od úmrtí korunního prince Rudolfa, jenž v Zákupech se svojí manželkou princeznou Štěpánkou Belgickou několikrát pobýval. Na nádvoří i v zámeckém parku návštěvníci uvidí dobové tance, závod historických kol, ukázky výcviku dravců nebo flašinetáře.

Sobotní program zahájí v 10 hodin slavnostní fanfáry trubačů a salvy ostrostřeleckého sboru, po kterých na nádvoří v kočáře dorazí princ s chotí. Pár uvítají představitelé města z 19. století v podání Divadelního spolku Havlíček Zákupy. Vystoupí děti z místní školy, soubor Villanella s gotickými a renesančními tanci nebo skupina historického šermu Garde ze Cvikova.

Dětem, která vážně zranila auta přispějí motorkáři z Doks, kteří pořádají na Bílem Kameni od pátku velký sraz motorek,veteránů, amerik, tuningových aut a všeho co má motor. Jejich projekt Motobraní není běžná motorkářská sešlost. Na rozdíl od podobných je
Motorkáři zaburácí na Mácháči. A pomohou dětem

Odpoledne se děti mohou těšit na loutkovou pohádku Kašpárek a princezna v podání Broučkova divadla Jaroměř. Chybět nebudou prodejní stánky a možnost prohlídky zámku. Ti, kteří dorazí v historickém kostýmu, budou mít levnější vstupné. Princ Rudolf byl jediným synem císaře Františka Josefa I. Letní měsíce trávil s manželkou právě v Zákupech. Pak se ale jejich vztah zkomplikoval a manželství nakonec skončilo Rudolfovou sebevraždou v roce 1889.