Kdy: Sobota 9. listopadu od 13 do 19 hodin
Kde: Vedlejší kolej Nový Bor
Za kolik: Vstup zdarma

Na Martinských trzích najdete designové, kvalitní výrobky, dobré jídlo a skvělý doprovodný program. „Chtěli jsme vytvořit alternativu, která lidem z Nového Boru přinese možnost nakoupit si před Vánoci zboží, které v obchodech nenajdou. Je to i příležitost zažít příjemné odpoledne se svými blízkými a užít si moderní gastronomii v sychravém dni,“ uvádí Barbora Wunshová, organizátorka trhů. Kromě trhovců, kteří nabídnou netradiční šperky, hračky, oblečení nebo keramiku, bude na trzích k dostání místní pivo BORN, vegetariánská jídla českolipské Šambhaly a grilované speciality od Mass.na. Nebudou chybět ani sladké dobroty, kvalitní káva a víno.

Celé odpoledne se ponese v duchu svatomartinské tradice. Ve 14:00 hodin vystoupí dětský soubor Malis s divadelním představením pro malé i velké Bylo nás pět podle knihy Karla Poláčka. Na 16:00 hodinu je připravena Houbařská pohádka pro děti v podání Divadélka Koloběžka. Vyvrcholením svatomartinského programu bude lampionový průvod tentokrát s Martinem na opravdovém koni. A jestli přijede na tom bílém, to se musíme nechat překvapit. Součástí bude obřad rozsvícení lampionů.

Lampionový průvod vyráží v 17:30 z Vedlejší koleje. V 18:30 bude připravena legenda o svatém Martinovi, kterou pro návštěvníky nacvičily děti z NZDM Vafle. Svatomartinskou slavnost uzavře rozdělování martinských rohlíčků. Podělte se se svými blízkými a sousedy o svatomartinské rohlíčky, martiny, podkovy, které si přinesete, nebo koupíte na trhu. Máte příležitost symbolicky je obdarovat jako svatý Martin.

Viktor Sheen v České Lípě.
Viktor Sheen v České Lípě

Martinské trhy se konají na Vedlejší koleji. Ve zbrusu novém multifunkčním prostoru, který vlastními silami opravila skupina místních nadšenců. Vedlejší kolej, jak název napovídá, najdete v bývalém skladu novoborského vlakového nádraží v Nádražní ulici. Martinské trhy byly podpořeny Nadací Via v programu Živá komunita.

Svátek svatého Martina (11.11.) patřil v historii k jednomu z nejoblíbenějších v roce. Tento den je spojován s příchodem prvního sněhu, s pravým posvícením a martinskou husou. Na mnoha místech se konaly dobytčí a výroční trhy. Ve vinařských oblastech patřil tento den oslavě vína. Ke svátku patří i tradice obdarování založená na legendě o svatém Martinovi.

Program:

13:00 Hudební skupina Ohon a Matěj Wünsch

14:00 Bylo nás pět – Dětský divadelní soubor Malis Libochovice

15:00 Hudební skupina Ohon a Matěj Wünsch

16:00 Houbařská pohádka – Divadélko Koloběžka

17:30 Lampionový průvod

18:30 Svatomartinská legenda NZDM Vafle

19:00 Obdarování martinskými rohlíčky

Autor: Jana Matyášová