Předchozí
1 z 3
Další

ČESKOLIPSKO

Nový Bor o víkendu rozproudil brazilský karneval. Netradiční masopust přilákal navzdory nepříznivému počasí stovky lidí.Nový Bor o víkendu rozproudí brazilský karneval. Zdroj: Deník/Jiří Čejka

Masopust v duchu brazilského karnevalu
Kdy: pátek 9. a sobota 10. února
Kde: Nový Bor

Proč přijít: Novoborský masopust v duchu brazilského karnevalu se chystá s plnou parádou na dvoudenní oslavu plnoletosti. Přinese letní pláž s palmami, sníh, koktejly, tanečnice samby i maškary. Narozeninová oslava vypukne v pátek v Městském divadle. Zahraje na něm česko-latinskoamerická kapela Condurango herečky Báry Hrzánové společně se stálicemi novoborského masopustu bubeníky Tam Tam Batucady. Gejzír energie podpoří tanečnice a tanečníci vyhlášené Vibrasil Samba Show s evropským renomé ale třeba i ukázka brazilského bojového umění capoiera, která v sobě zahrnuje boj, tanec, hru a hudbu. Návštěvníky rozehřejí míchané nápoje, chuťové buňky podráždí brazilské speciality. Párty završí brazilská kapela BR-CZ hrající Roda de Sambu. Součástí slavnostního večera bude vernisáž výstavy studentů Stavební fakulty ČVUT a brazilského velvyslanectví v Praze. Na velkoformátových fotografiích představí největší urbanistický počin 20. století – brazilskou metropoli Brasília. V sobotu se oslavy přesunou do ulic. Ve 13.30 se dá do pohybu průvod maškar v čele s bubeníky, Novoborskými mažoretkami, chůdaři, kejklíři, tanečnicemi samby a s každým, kdo bude mít chuť se zapojit. Průvod vyjde od Městského kina směrem na náměstí Míru a bude ho uzavírat Dixieland Joker´s band. Na náměstí si letos poprvé návštěvníci vychutnají karnevalové rytmy na letní pláži s palmami. A slibujeme, že dodáme i teplo. Novinkou bude fotostěna a ochutnávka řady brazilských a masopustních specialit. Ani v letošní objednávce pořadatelů nechybí kupa "brazilského" sněhu pro recesistický závod na lyžích, v němž se bude poprvé soutěžit o masopustní pohár starosty města Nový Bor. I letos se může zapojit i široká veřejnost, a to buď na vlastních běžkách nebo bude několik párů k zapůjčení na místě. K tomu bude hrát na pódiu pražský dixielandový Joker´s band, brazilská BR-CZ Roda de Samba s tanečníky z Vibrasil Samba Show či tanečním klubem Boráček.

Mimoňský masopust
Kdy: sobota 10. února v 9.00
Kde: náměstí 1. Máje, Mimoň

Proč přijít: Jste srdečně zváni na tradiční oslavy Masopustu v Mimoni, kde je pro vás program připraven již od rána. Čekají vás stánky s masopustními dobrotami, teplými nápoji na zahřátí, ale také stánky s keramikou, šitými výrobky a spoustou dalšího. Ve 13 hodin vystoupí děti z mateřských školek a místních škol. Ve 13.30 vám odpoledne zpříjemní hudbou kapela Staropražští pardálové. V 15.30 vypukne rej masopustních masek v podání Folklórního souboru Šafrán a následovat bude maškarní průvod městem. Součástí letošních masopustních oslav bude vůbec poprvé staročeský zvyk spojený s masopustem – Pohřbívání Basy. Začne v 16.30.

Dokský a starosplavský masopust
Kdy: sobota 10. února v 10.00
Kde: náměstí Republiky, Doksy a hasičská zbrojnice, Staré Splavy

Proč přijít: Tradiční průvod masek z dokského náměstí do Starých Splavů, kde vás u hasičské zbrojnice čeká zajímavý doprovodný program a dobroty od mistra řezníka. Zahrají kapely Krbové sdružení a Vladimír.

Masopust v Zákupech
Kdy: sobota 10. února ve 12.00
Kde: Kulturní dům, Zákupy

Proč přijít: Průvod masek bude mít svůj start i cíl u Kulturního domu. Průvod městem proběhne s několika zastávkami, kde se budete moci občerstvit. Na konečné zástavce na vás budou čekat vepřové hody a stánkový prodej, odkud si masopustní dobroty přinesete i domů. Od 15 hodin začne hudební program - Vladimír Walda Nerušil - revival Waldemara Matušky.

Lusatian Grass a Blue Eyes
Kdy: sobota 10. února v 18.00
Kde: klub U bílýho černocha, Česká Lípa

Za kolik: Lusatian Grass je skupina, která se nechává inspirovat americkou hudbou jako jsou old-time, gospel, bluegrass a hillbilly. Navazuje na v U.S.A. velice rozšířenou tradici „rodinných“ vícegeneračních uskupení. Prezentují se převážně vlastními písněmi v angličtině. Repertoár však přirozeně zahrnuje i typický bluegrassový materiál a americké tradicionály (vlastní jak pro country tak jazz music). Kapela existuje už více než 20 let a vydala již 11 CD. Kapela Blue Eyes vznikla v roce 2000. Repertoár tvoří vlastní české texty balené do melodií bluegrassové klasiky, ale zazní i vlastní tvorba.

Saša
Kdy: sobota 10. února ve 20.00
Kde: klub Píchlá nota, Doksy

Proč přijít: Svébytná písničkářka, harmonikářka a textařka Saša Niklíčková zahraje písně ze své poslední desky Zmačkaná žena a přidá i něco navíc. Saša je umělkyně, která zaslouží pozornost ve všech směrech. Její texty mají značnou nápaditost, hlas podmanivé kouzlo a úhel svobodného ženského pohledu na život je v její tvorbě rozpoznatelný a inspirující.

Sloupský masopustní průvod, Sloup v Čechách.Sloupský masopustní průvod, Sloup v Čechách.Zdroj: archiv

Brnišťský masopust.Brnišťský masopust.Zdroj: archiv

Dubský masopust.Dubský masopust.Zdroj: archiv

Ples města Stráž pod Ralskem.Ples města Stráž pod Ralskem.Zdroj: archiv

Výstava Fischel - lesk a bída je první výstavní akcí Vlastivědného muzea a galerie v sezóně 2024 a jejím tématem je existence mimoňské továrny na ohýbaný nábytek.Výstava Fischel - lesk a bída je první výstavní akcí Vlastivědného muzea a galerie v sezóně 2024 a jejím tématem je existence mimoňské továrny na ohýbaný nábytek.Zdroj: archiv

LIBERECKO

Prosečský masopust.Prosečský masopust.Zdroj: Deník/Martin Štefanov

Afrika, má krutá i něžná láska
Kdy: pátek 9. února 17.00
Kde: Malá výstavní síň, Liberec

Proč přijít: Statutární město Liberec vás srdečně zve na výstavu Karla Klinovského, který se osobně zúčastní slavnostní vernisáže. Zahájení výstavy fotografií, která potrvá do 31. března, slovem provedou Ivan Langr a Jitka Mrázková.

Městský ples
Kdy: pátek 9. února v 19.00
Kde: školní jídelna, Chrastava
Za kolik: 250 a 300 korun

Proč přijít: 16. městský ples je v Chrastavě již naprosto tradiční akce. Ples se uskuteční v sále školní jídelny a během celého večera vás bude hudebně provázet kapela Septima. Hostem večera bude populární zpěvačka s nezaměnitelných hlasem - Ilona Csáková.

Dlouhomostecký Masopust
Kdy: sobota 10. února v 10.00
Kde: hostinec U Loterie, Dlouhý Most

Proč přijít: Průvod masek začne u prodejny potravin, projde zástavbou po místní komunikaci kolem fotbalového hřiště, dále kolem rybníku, před silnici a železniční přejezd. Cíl bude v hostinci U Loterie, kde pro vás budou připraveny bohaté vepřové hody a s nimi jitrnice, jelítka, chleby se sádlem, plněné knedlíky, ale i sladké dobroty, které k masopustu neodmyslitelně patří. Zde také proběhne vyhlášení soutěže o nejoriginálnější dětskou masku a o zábavu se postará kapela Hazard. „Ve 20 hodin začne v hostinci masopustní diskotéka.

Hrádecký masopust
Kdy: sobota 10. února v 10.00
Kde: před radnicí, Hrádek nad Nisou

Proč přijít: Tradiční masopustní průvod městem. Sraz je v 10 hodin před radnicí, kde starosta předá na jeden den vládu nad městem Masopustovi a jeho družině. Z oken budou létat jitrnice a sladkosti, poté se průvod vydá na cestu. Čeká vás několik zastavení s občerstvením pro všechny maškary. V městském parku se odehraje krátké představení s názvem Jak jelito balí brokolici aneb Zabíjačka, a v hasičárně potom dojde podle zvyklosti na porážení kobyly. Přidejte se do průvodu. Čím více masek bude v průvodu, tím lépe. V hasičárně budou také už od dopoledne probíhat vepřové hody a v odpoledních hodinách k tanci a poslechu bude hrát kapela Jedeme dál.

Údolský Masopust
Kdy: sobota 10. února v 14.00
Kde: centrum, Kryštofovo údolí

Proč přijít: Tradiční Údolský Masopust s hudebním doprovodem folklórního souboru Jizera a skupiny Štíhlá koza. Sraz proběhne ve 14 hodin v Novině a o půl hodiny později se průvod vydá na cestu do centra Kryštofova údolí, kde bude probíhat tradiční zábava. Večer (ve 20 hodin) bude masopustní zábava v hospodě U Kryštofa.

ČEZ Energy Fest
Kdy: sobota 10. února v 18.00
Kde: nám. Dr. E. Beneše, Liberec
Za kolik: vstup zdarma

Proč přijít: Nelítostné počasí zhatilo plány pořadatelům legendární Jizerské 50, takže závody se nemohou konat pro nedostatečné množství sněhu v Jizerských horách. Pořadatelé se však rozhodli ponechat alespoň něco z doprovodného programu – a to sobotní program na libereckém hlavním náměstí. V 18.00 vystoupí písničkář Pokáč (vlastním jménem Jan Pokorný) a o hodinu později hlavní hvězda večera – zpěvačka Ewa Farna, které se vloni obzvlášť dařilo a jako nejmladší česká interpretka vyprodala největší českou halu – pražskou O2 Arenu. Vstup na koncerty je tradičně zdarma.

Masopust v Liberci
Kdy: neděle 11. února v 10.00
Kde: Palác Liebieg (Vila Johanna Liebiega mladšího), Liberec

Proč přijít: V Paláci Liebieg si v neděli připomenete tradici masopustu. Program začne v 10 hodin pohádkou souboru Čmukaři Pletené pohádky. O hodinu později je připravena kreativní dílnička po pohádce – vyrábět se budou, jak jinak, masopustní masky. Ve 14.30 se můžete těšit na tradiční masopustní rej, na kterém nebudou chybět různé taškařice a masopustní představení v podání souboru „Z ničeho nic“. V 15 hodin bude ze zadní zahrady Paláce Liebieg vycházet masopustní průvod. Po skončení průvodu bude možné si v zahradě zakoupit a opéct buřty a v 15. 30 bude v Zeleném sále zahájen taneční rej pro děti v maskách.

Velryba Lízinka
Kdy: neděle 11. února v 10.00
Kde: DK Beseda, Hrádek nad Nisou
Za kolik: 80 korun

Proč přijít: Výpravná pohádka o zatoulané malé velrybě v českých řekách. Hrdinka příběhu velryba Lízinka se ze Severního moře zatoulá až do českých řek, kde se potkává se sladkovodními rybkami. Hledá kamaráda, ale v podvodním světě se jí to nedaří. Až potká malého rybáře Tomáše. A protože se jejich kamarádství stane opravdové, dokáží spolu překonat nástrahy pana Volejníčka, který chce Lízinku jen pro sebe a uvězní jí na své plovárně. Tomáš Lízinku před chamtivými lidmi ochrání a jejich kamarádství ještě upevní. Pohádka je provázena milými písničkami od Marka Ebena. Hraje: Divadlo Krapet.

O červené Karkulce a O prolhaném tygrovi
Kdy: neděle 11. února v 16.00
Kde: Knihkupectví a antikvariát Fryč, Liberec
Za kolik: 80 korun

Proč přijít: Byla jednou jedna holčička a ta holčička se jmenovala..to je vlastně jedno, protože když jednou měla narozeniny, dostala od maminky červenou čepičku – karkulku – a protože tu karkulku nosila pořád na hlavě, nikdo jí neřekl jinak než Červená Karkulka. A její příběh zná dobře každé dítě i dospělý, tak si ho přijďte připomenout. A tentokrát vás čekají pohádky dvě. Tou druhou je loutkový muzikál na motivy indické pohádky o tom, že vypustit prolhaného tygra z klece ven se vůbec nemusí vyplatit.

Sněhová královna
Kdy: neděle 11. února v 10.00
Kde: Kulturní centrum Vratislavice, Liberec
Za kolik: 60 korun

Proč přijít: Klasická loutková pohádka Sváťova dividla pro ty nejmenší. Činoherní pohádka na motivy Hanse Christiana Andersena v nastudování DS Vojan Desná – Mladá haluz. Zlá královna střípkem z kouzelného zrcadla začarovala malého Kaje a unesla ho do ledového světa bez lásky. Osvobodit ho může jen malá Gerda. I když neví, co ji čeká, je ochotna pomoci nejbližšímu člověku a podstoupí vše, aby Kaje zachránila. Překoná mráz, vichřici i další nástrahy, které jí staví do cesty zlí skřeti. Nejtěžší zkouška ji čeká v království Sněhové královny.

2. Ferďácký společenský ples, Restaurace u Cimpla, Hejnice - Ferdinandov.2. Ferďácký společenský ples, Restaurace u Cimpla, Hejnice - Ferdinandov.Zdroj: archiv

Koncert kapely Lessyho Woheň, Terasa U Vodníka, Liberec.Koncert kapely Lessyho Woheň, Terasa U Vodníka, Liberec.Zdroj: archiv

Dlouhomostecký masopust, Dlouhý Most.Dlouhomostecký masopust, Dlouhý Most.Zdroj: archiv

Prosečský masopust.Prosečský masopust.Zdroj: archiv

Strážský ples, Stráž nad Nisou.Strážský ples, Stráž nad Nisou.Zdroj: archiv

Výstava Cesta ornamentu, Galerie Desítky, Vratislavice nad Nisou.Výstava Cesta ornamentu, Galerie Desítky, Vratislavice nad Nisou.Zdroj: archiv

JABLONECKO

Hudební skupina Poletíme?Hudební skupina Poletíme?Zdroj: archiv kapely

Tvořivé jarní prázdniny
Kdy: probíhá do 13. března
Kde: Muzeum skla a bižuterie, Jablonec nad Nisou

Proč přijít: Každé úterý a středu po celou dobu jarních prázdnin v České republice bude otevřen v jabloneckém muzeu tvůrčí ateliér pro rodiny s dětmi. Čeká vás výroba originálních korunek a třpytivých přívěsků. Tvůrčí ateliér bude otevřen: 6.-7., 13.-14., 20.-21., 27.-28. února a 5.-6., 12.-13. března vždy od 10 do 16 hodin. Děti budou mít vstup zdarma. Akce se koná za podpory Ministerstva kultury ČR, Libereckého kraje, statutárního města Jablonec nad Nisou a Nadace Preciosa.

Poletíme? ČEZ Energy fest
Kdy: pátek 9. února v 20.00
Kde: Mírové náměstí, Jablonec nad Nisou

Proč přijít: Open-air koncert, který měl být součástí doprovodného programu běžkařského závodu Jizerská 50. Závod byl bohužel zrušen, počasí nezajistilo dostatečné sněhové podmínky, ale pořadatelé se rozhodli zachovat alespoň kulturní část akce, takže si užijete energické pódiové vystoupení kapely Poletíme? na jabloneckém Mírového náměstí. Poletíme? založil v roce 2007 výtvarník a písničkář Rudolf Brančovský. Brněnská skupina se netají inspirací kapelou Buty, Trabandem či Ivanem Mládkem. Odlehčenou formou vypráví o složitých a smutných věcech tak, že jejich koncerty dýchají barevnou náladou, svižnou rytmikou a tanečními kreacemi publika. I vy se budete smát, výskat, tančit nebo vám přeběhne mráz po zádech, když v písni pojmenují váš problém. Setkáte se s vtipnými, poetickými a přímočarými texty. Přes netradiční nástrojové obsazení (hudba je založená hlavně na zvuku banja) kapela zvládá výtečně punk stejně jako jazz.

Afterpárty po Jizerské 50
Kdy: pátek 9. února ve 21.00
Kde: klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou
Za kolik: 100 korun

Proč přijít: Pokračování párty po koncertu kapely Poletíme? s DJ & SAX Hrusha a DJ Dots na Rampě. Jako DJ je na scéně od roku 2005. Za tuto dobu prošel téměř všemi kluby v České republice a pravidelně hraje i v zahraničí. Jako Liberecký rodák začínal účinkovat v již legendární Ďábelské Huti, kde byl rezidentem 11 let, dokud neukončila svůj provoz. Nyní ho jako rezidenta můžete vídat v Libereckém klubu Lípa, ale také v Pražském Retro Music Hall, kde má pravidelně své večery. V roce 2017 se rozhodl propojit své muzikantské dovednosti s DJ hraním a vybočit z řady DJs tím, že svůj set doprovází live na saxofon a to nejen jako DJ & Sax, ale zároveň jako jediný DJ u nás, kterého pravidelně můžete potkávat jako vystupujícího hudebníka s velmi známou a populární kapelou Sebastian, se kterou v létě 2022 objel největší české festivaly v čele s vyprodanými Kryštof Kempy.

Masopustní průvod projde Tanvaldem
Kdy: sobota 10. února od 14.00
Kde: Tanvald

Proč přijít: Přijďte pobejt, ochutnávat a koštovat… Sraz masek před tanvaldskou radnicí. Masopust vrcholí a tento den má člověk jíst a pít co nejvíce, aby byl celý rok při síle. A proto pro vás na závěr průvodu připraví šumburští hasiči občerstvení v hasičské zbrojnici, kde bude k tanci, ale i poslechu vyhrávat hudební skupina DONAHA.

Cocotte minute na Vostrý jaro tour
Kdy: sobota 10. února ve 20.00
Kde: klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou
Za kolik: 450 korun

Proč přijít: Česká legendární nu-metalová kapela, oceňovaná za svůj hudební nadhled přesahující její původní nu metalové kořeny a české texty zavítá do jabloneckého klubu.

Masopust postaru
Kdy: neděle 11. února v 15.00
Kde: start průvodu u Běliště, Železný Brod

Proč přijít: V Železném Brodě si dali za cíl přiblížit staré či dřívější masopustní tradice a ty představit divákům a účastníkům. Kromě hudby, tance, zábavy vás čekají tradiční součásti oslavy Masopustů – Svatba a Pohřbívání basy. Můžete se těšit na pravou krkonošskou zabíjačku. Celým odpolednem vás hudebně provede skupina Sabul.

Historické motoráčky na Zubačce.Historické motoráčky na Zubačce.Zdroj: archiv

Sportovní ples v Rychnově u Jablonce.Sportovní ples v Rychnově u Jablonce.Zdroj: archiv

Sokolský ples v sokolovně v Chuchelně.Sokolský ples v sokolovně v Chuchelně.Zdroj: archiv

Masopust v Rádle.Masopust v Rádle.Zdroj: archiv

Pohádka v Klubu Na Rampě, Jablonec nad Nisou.Pohádka v Klubu Na Rampě, Jablonec nad Nisou.Zdroj: archiv

Otevření bobové dráhy v Janově nad Nisou.Otevření bobové dráhy v Janově nad Nisou.Zdroj: archiv

Novoveský masopust.Novoveský masopust.Zdroj: archiv

Mojito Dance Time v Kinoklubu Smržovka.Mojito Dance Time v Kinoklubu Smržovka.Zdroj: archiv

Křest publikace na břehu jablonecké přehrady.Křest publikace na břehu jablonecké přehrady.Zdroj: archiv

90s Dance Party, Klub Woko Jablonec nad Nisou.90s Dance Party, Klub Woko Jablonec nad Nisou.Zdroj: archiv

Koncert kapely LTK, RestArt centrum Železný Brod.Koncert kapely LTK, RestArt centrum Železný Brod.Zdroj: archiv

Hasičský bál, Rovensko pod Troskami.Hasičský bál, Rovensko pod Troskami.Zdroj: archiv

Divadelní představení Bulšit, Josefův Důl.Divadelní představení Bulšit, Josefův Důl.Zdroj: archiv