Film, ve kterém se potkaly všechny dosud žijící hvězdy českého filmu, v České Lípě uvedl Tomáš Magnusek, který hraje hlavní mužskou roli a zároveň je producentem, autorem námětu a scénáře. Spolu s ním vystoupila před diváky i herečka Miriam Kantorková.

Ta byla ráda, že se projektu filmaři ujali, neboť byl jedinečnou příležitostí k tomu, aby se na plátně sešlo hned několik žijících legend české kinematografie. Na natáčení se sešli takoví herci jako Lubomír Lipský, Jan Skopeček, Stanislav Zindulka, Josef Somr, Květa Fialová, ale také Zita Kabátová, která v průběhu natáčení oslavila devadesáté šesté narozeniny.

Podle slov autora projektu Tomáše Magnuska nebylo vůbec těžké herce k natáčení přemluvit. „Zaslal jsem jim scénář a oni všichni souhlasili, že si v podobném snímku chtějí zahrát. Na place to bylo jedno velké pozdvižení, všichni herci se nadšeně vítali a vypočítávali si, kdy se naposledy viděli. Jak ale zazněla klapka, chovali se všichni vysoce profesionálně a natáčení se dařilo.“

Touha dostat do filmu společně slavné herce minulosti byla i prvotní motivací projektu. To potvrzuje i Tomáš Agnusek, který říká: „Chtěli jsme, aby si všechny tyto osobnosti zahráli ještě jednou spolu, to pro nás bylo nejdůležitější. Až potom jsme řešili dějovou linii, kudy se příběh bude ubírat.“

Film pamětnice nemá podle slov autorů ambici stát se kasovním trhákem českých kin. Je hlavně pro důchodce, kteří příliš do kina nechodí. Ani kritiky nebyl přijat s velkým nadšením. Je v něm však znázorněna spousta situací ze života, které jsou na plátnu předvedeny velkými a bohužel nemládnoucími herci. Už proto odcházeli diváci z kina spokojeni.

Autor: Tomáš Cidlina