Až bude v pátek večer začínat v prime-timu na prvním kanále veřejnoprávní televize další díl Vyprávěj, bude mít představitelka hlavní seriálové ženské role Andrea Kerestešová za sebou už půl hodinku světové premiéry svého prvního divadelního představení. Na prknech Jiráskova divadla v České Lípě.

„Ta z televize" bude ve stejnou chvíli v televizi i v Lípě. Jako Evu ve Vyprávěj ji čeká vytoužený zájezd do Jugoslávie. V České Lípě se ale Andrea Kerestešová promění v jeptišku v nové divadelní adaptaci slavného Boccacciova Dekameronu.

Začalo to básníky

Inscenaci napsal manažer Jiráskova divadla a vycházející hvězda českého filmu Jarek Hylebrant. Je to už jeho druhá adaptace. Českolipsko-novoborské divadlo Michala Vaňka, se kterým spolupracuje, už od roku 2008 uvádí jeho hru Smím tě políbit, než chcípnu o prokletých básnících Verlainovi s Rimbaudem. Jak ale vzniknul Dekameron?

„Chtěli jsme znovu pracovat ve stejném týmu. Chtěli jsme, aby to bylo představení vhodné i pro studenty, protože sám studentské publikum zbožňuju a dává nám to možnost hrát i dopoledne. A chtěli jsme, aby to byla klasika," popisuje Jarek Hylebrant motivace, které ho přivedly k Dekameronu. „Celé jsem to přečetl a nakonec jsem si ze sta povídek vybral čtyři výrazné motivy, na kterých jsem celé představení postavil."

Největší hvězdou představení Dekameron je Andrea Kerestešová. Slovenská herečka a modelka Andrea Kerestešová se k představení dostala náhodou. „S režisérkou Irenou Vaňkovou dodělávali obsazení. Chyběla nám ještě fajn, mladá, šikovná herečka, která nemá stálé angažmá," vypráví Hylebrant. „Vzpomněl jsem si na Andreu. Dva roky předtím jsme spolu měli točit film, ale nakonec z toho sešlo. Pořád jsem ale měl drzost jí zavolat."

Slovenská herečka, která hrála i v Rafťácích, dostala scénář, přijela na zkoušku a potvrdila, že by v novém představení ráda účinkovala.

Citlivá jeptiška

„Hraji jeptišku, která je ale především také velmi citlivou ženou, modelem ženské citlivé duše, jíž schovává pod přísným pohledem. Bojuje s nepřízní osudu ve svém životě, hledá Boha a to, po čem nejvíc touží, jsou čisté lidské sny," uvedla Kerestešová v létě v rozhovoru pro Deník.

Divadlo Michala Vaňka, novoborského herce a písničkáře, který s Jarkem Hylebrantem vytvořil už titulní role ve hře o prokletých básnících a nechybí ani v Dekameronu, má nasmlouvané už další představení nové inscenace až do února příštího roku.

Premiéra Dekameronu v pátek večer bude významná. Soubor divadla tvoří ochotničtí herci z České Lípy a Nového Boru (v obou městech také probíhaly zkoušky), je to ale poprvé, kdy soubor „doplňují" hned dvě televizní a filmové hvězdy A. Kerestešová (Rafťáci, Vyprávěj), J. Hylebrant (Hodinu nevíš, Red Tails, 7 dní).

Michael Polák