Sál českolipského kulturního domu Crystal byl plný lidí, jež se o víkendu sešli, aby si vychutnali báječnou atmosféru 13. ročníku Mistrovství České republiky v dětských country tancích.

Mistrovství se rozjelo v sobotu v poledne, kdy všichni účastníci nastoupili k slavnostnímu zahájení. A pak už soutěžící předváděli během dvou dnů své nejlepší kousky. Jako první otevřely klání mladší děti v kategorii tradičních country tanců, kde se představili nejen hosté ze slovenské Nižné, ale také českolipský Čtyřlístek.

„Čtyřlístek pracuje už čtyři a půl roku při Základní škole 28.října,“ podotkla k existenci souboru vedoucí Lenka Limberková s tím, že v tanečním klubu se schází skoro čtyřicet děti od šesti do čtrnácti let. „Na Mistrovství republiky jsme poprvé a nepřišli jsme s velkými ambicemi. Jde nám o to, zjistit od poroty co vylepšit, vynechat a v čem bychom měli pokračovat,“ poznamenala k účasti Limberková.

Cesty dětí do tanečních skupin jsou různé. Někdo se přihlásil už při založení souboru, jiní to měli trochu oklikou. „Nejdřív do klubu přišla moje starší sestra a jak doma vyprávěla o tom, co dělají, tak mě to zaujalo a začala jsem taky tancovat,“ prozradila sedmiletá Tereza Kovářová z ostravského country dance klubu Hazard.

Vařečka a koště

V porotě seděli skuteční odborníci. Nechyběl bývalý prezident Českomoravské asociace dětských country tanečních souborů (ČMADCTS) a lektor country tance Miroslav Procházka nebo David Dvořák, který je lektorem line dance. Kategorií na mistrovství bylo celkem šest. Mladší i starší děti se představily v tradiční country, country show dance a line dance.

„Country show dance je tanec s příběhem nebo netradiční pomůckou, jakou může být třeba vařečka nebo koště,“ upřesnila organizátorka akce Eva Vítová z českolipského tanečního souboru Country Road. V této kategorii se tančil nejen příběh zastřeleného šerifa a městečka, jehož obyvatelé se poté postavili proti sobě, ale i tancující ježibaby nebo juchající stařeny, které to za podpory diváků pořádně rozjely.

Přestávky mezi jednotlivými kategoriemi vyplnili další účinkující. Nechyběly mažoretky, kouzelník s jojem Ondřej Schmid nebo klienti denního stacionáře z Denní a pobytové sociální služby v České Lípě, kteří za skotský tanec v tradičních kiltech sklidili bouřlivý potlesk obecenstva i tanečníků.

Esa ze Znojma

Sobotní kategorii tradiční country s přehledem obsadil jeden z nejlepších českých dětských tanečních klubů Zuzana ze Znojma. Od poroty dostali samé jedničky, tedy ohodnocení, které vysadilo starší děti na první místo už v sobotu. V neděli korunovaly svoji účast prvním místem v klasickém country tanci mladších dětí. Systém udílení bodů je jako ve škole, čím nižší známka, tím pro tanečníky lepší ohodnocení.

„Sedm jedniček! To už se nedá popřít,“ pochvaloval si s úsměvem Jiří Blažek, vedoucí Zuzany a dodal: „Zní to neskromně, ale daří se nám. V kategorii malých dětí jsme byli třikrát za sebou mistry České republiky a dnes jsme postoupili do finále.“

To byla sobota a jeden z nejúspěšnějších dětských country tanečních souborů si razil cestu k dalším oceněním. Ze začátku nebyla cesta k titulům dlážděna potleskem. „Když jsme se před lety poprvé zúčastnili mistrovství, tak nás diskvalifikovali za špatný výběr hudby,“ zavzpomínal na začátky souboru Jiří Blažek.

„Příští rok musíme hodně trénovat, abychom nezklamali jako pořadatelé dalšího mistrovství domácí publikum,“ podotkla choreografka souboru Zuzana Ivona Křivanová s tím, že musí na sobě zapracovat, aby obhájili i letošní titul. „Účast návštěvníků byla enormně vysoká,“ pochvaluje si za organizátory Eva Vítová a doplňuje, že jenom v sobotu se přišlo podívat kolem sedmi set lidí.

Ceny zůstaly doma

„Dostali jsme pochvalu za veškerou přípravu nejen od porotců, ale i od účastníků mistrovství,“ podotkla Vítová a dodala: „Děti, které přijely a soutěžily, měly i možnost využít k relaxaci bazén na Severu a každý účastník dostal alespoň malý dárek.“

Dva poháry nakonec zůstaly v pořadatelském městě. Taneční soubor Country Road se umístil na druhém místě v kategorii country show dance starších dětí a českolipský Čtyřlístek, jenž do mistrovství nastoupil bez větších ambicí, si odnesl pohár za třetí místo v kategorii moderní country mladších dětí.

Autor: Tomáš Mařas