K vidění budou nejen formy na bábovky, ale i na vánočky, koláče a tradiční pekáče na buchty. „Autor těchto výrobků se představuje pod jménem Mejla Hlína, což je přezdívka od přátel, která mu již zůstala. Tento svobodný hrnčíř pracuje s hlínou už dvacet let a inspiraci hledá především v časech našich babiček,“ říká Jana Jakubská z Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě, pod které kravařská rychta patří.

Během dvou prázdninových sobot, 2. července a 13. srpna, si příchozí budou moci sami na Vísecké rychtě vyzkoušet, jak se peče v „mejlovkách“, a zároveň nahlédnou pod šikovné ruce pana hrnčíře při točení na kruhu. Pokud budete mích chuť vyzkoušet si i práci s hlínou, zeptat se na jakékoli otázky k tomuto tématu, budete mít také příležitost.

Samotná výstava tradičních forem na pečení potrvá od 1. 7. do 4. 9. 2011. Součástí budou i ukázky historických ubrusů.

Vísecká rychta v Kravařích

Budova bývalé rychty v Kravařích – Vísce s expozicí lidového bydlení severních Čech je součástí Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě. Obec Kravaře a její místní část Víska leží asi 70 km severně od Prahy ve směru na Litoměřice. Poblíž se nachází turisticky významná lokalita - městečko Úštěk.

Vísecká rychta, vystavěná r. 1797 pro místního rychtáře Václava Kerna, patří k největším roubeným stavbám v Čechách. Pět komor v patře a trojpodlažní půda byly určeny především k sušení chmele.

Vlastní expozice sestává z několika různých oddílů: v bývalé chlévní části domu má návštěvník možnost seznámit se na fotografiích s historií rychty i obce a s průběhem rekonstrukce památkového objektu. V obytné části přízemí jsou náznakově instalovány interiéry základních částí tradičního stavení: světnice rychtáře se svatým koutem a malovanou postelí s nebesy, výměnkářská světnička, zachovaná černá kuchyně s pecí a příslušenstvím, spížní komora.

Muzejní expozice v horní síni přibližuje základní znaky vesnických staveb v severních Čechách. Je doplněná mapkami, maketami a modely. Prostor původních horních komor je využit zčásti k ukázkám zemědělského nářadí a řemeslné výroby, zčásti je věnován malovanému nábytku a religióznímu umění (polychromované dřevořezby světců, obrázky na skle). Mobiliář ve výstavních místnostech zpestřuje vystavená dobová keramika a fajáns, malované hodiny, textilie, nádobí.

Otevírací doba: úterý - neděle 9 - 12 a 13 - 17