„Přestože na karlovarský festival přijíždí každoročně velké množství filmových fanoušků, víme, že v celé zemi jich je ještě mnohem více. Velmi mě těší, že díky aktivitě labelu KVIFF Distribution můžeme letos divákům v kinech celé ČR nabídnout hned tři skvělé filmy z festivalového programu, a to bezprostředně po jeho skončení," říká umělecký ředitel karlovarského festivalu Karel Och.

Červencovou sérii tří pečlivě vybraných filmů zahájí v novoborském Městském kině snímek francouzského režiséra Bruna Dumonta Líná zátoka. Britský deník The Guardian o filmu napsal, že je úžasně podivný a neuvěřitelně vtipný, sám režisér jej popisuje jako zdivočelou komedii a retro detektivku. Příběh se odehrává v nádherně nasnímané krajině severní Francie a stane se tak nejen cvičením pro bránici, ale i pastvou pro oči.

Hned následující den, v úterý 19. července, se novoborským divákům ukáže zástupce severoamerického nezávislého filmu. Bezesporu vlajková loď přehlídky režiséra Matta Rosse vezme diváky do jedné americké volnomyšlenkářské rodiny, jejíž hlavou je excentrický otec šesti dětí v podání slavného herce Vigga Mortensena. Jeho neotřelý přístup k výchově si v Cannes a před tím i na festivalu v Sundance získal srdce diváků i filmových kritiků. Z Cannes si režisér snímku Matt Ross odvezl cenu za nejlepší režii.

Filmovou přehlídku uzavře v úterý 26. července brazilský film mladého režiséra Gabriela Mascara. Ve svém druhém celovečerním snímku se režisér přesunul z prostředí kokosových plantáží ve filmu Srpnový vítr do svůdného a nebezpečného světa brazilského rodea. Exotická road movie vypráví příběh provizorní rodiny, jejímž domovem je náklaďák, ve kterém se převážejí býci z jedné štace na druhou.

Film byl ve světové premiéře uveden na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách, odkud si odvezl zvláštní cenu poroty.

„Společnost Aerofilms nám tento balík nabídla a zároveň zaplatila autorská práva na promítání. Hlavní podmínkou bylo, že se všechna představení odehrají v červenci," říká vedoucí novoborského kina Radovan Novotný.