Po předchozích dvou Silvestrech, které provázel velký úspěch, přichystal Divadelní klub Jirásek na poslední den roku opět další „řachandu".

Původní kostýmy na původní scéně

Domácí ochotníci letos jen pro tento jediný den opráší bezmála dvacet let starou inscenaci Revizor podle hry N. V. Gogola, jen ji lehce silvestrovsky upraví.

„Napůl si v ní zahrají herci, kteří už vystupovali v původní inscenaci, druhou půlku obsazení vytvoří ti, co si v Revizorovi zahrají poprvé. A k tomu tam ještě přibydou tři nové postavy. Jaké to jsou, to je překvapení," líčí herečka DK Jirásek Dita Krčmářová.

Zajímavostí je, že herci vystoupí v původních, dvacet let starých kostýmech. A původní bude i scéna. „Je možná až trochu smutné, že i sama hra a inscenace je vlastně pořád aktuální, že se nic nemění. Vlezdoprdelkovství nebo úplatkářství je pořád součástí naší reality," poznamenala herečka.

Co se mění oproti původní inscenaci, je představitel hlavní role. Ladislav Klapka se převtělí do jiné a Revizora přenechá Pavlovi Landovskému (na snímku uprostřed).

Z původního obsazení si pamětníci budou moci užít i Václava Klapku, který je stejně jako původně i režisérem inscenace, nebo Karla Bělohubého, nově do hry zasáhnou také Dita Krčmářová, Tereza Lačná, které přenechala roli její maminka, jež nyní bude už pouze mezi diváky, Cyril Grolmus, Jiří Gottlieber a Štěpán Kňákal. V jedné ze tří nových postav se také jako hostující objeví člen souboru spřáteleného Rádobydivadla Klapý.

Všechno začne už ve foyer

Jak už jsou diváci českolipských divadelních Silvestrů zvyklí, do děje a dobré nálady je budou herci z Jiráska uvádět už od vstupu do foyeru divadla. Opět jde o překvapení, takže co všechno čeká na diváky ještě u šaten nechtěl Jirásek prozrazovat.

Soubor naplno žije novou „revoluční" hrou

Česká Lípa - Tady končí legrace. Teď už jde o vážnou věc. Po dlouhých sedmi letech chystá soubor DK Jirásek v režii Václava Klapky inscenaci, která nebude komedií. Václav Klapka totiž pro soubor napsal novou hru Maratův Sade (s využitím motivu ze slavné divadelní hry Petera Weisse Marat/Sade o pronásledování a zavraždění Jeana Paula Marata předvedené divadelním souborem blázince v Charentonu za řízení markýze de Sade).

V těchto dnech probíhají jedny z posledních zkoušek a velká premiéra se v České Lípě uskuteční 16. ledna. „Už se na to těšíme, dáváme do toho všechno, velmi tím Maratem žijeme," říká za soubor Dita Krčmářová.

Do vážného tématu se Václav Klapka naposledy pustil v inscenaci Obři dona Quichota, která měla premiéru v roce 2008.

Kde seženete vstupenky

V předprodejije možné už nyní sehnat vstupenky hned natři různá divadelní představení:

1) Revizor(31. prosince)

2) Maratův Sade(16. ledna) velká premiéra nové isncenace

3) Il Congelatore(14. února) Zmrazovač návrat skvělé hry divadla Ad Hoc po úspěchu na Českolipském divadelním podzimu. Vstupenkyna kterékoliv z těchto představení seženete na pokladně KD Crystal anebo je můžete zakoupit „na síti" na webu www.clvstupenka.cz.