Přesně za měsíc vypukne hlavní událost českolipské divadelní sezony, tradiční přehlídka nejlepších amatérských souborů Českolipský divadelní podzim. S dramaturgyní a pořadatelkou festivalu jsme si povídali o náročné organizaci, novinkách i budoucnosti Divadelního klubu Jirásek.

Divadelní klub Jirásek v průběhu celého roku slaví 90 let, do toho teď přichází Českolipský divadelní podzim, dá se to zvládat?

Snažíme se, co nám síly stačí, začínáme finišovat a každý ví, kde má svoje místo a co má dělat. V této fázi už to zvládnout musíme a těšíme se na výsledek.

Jak vůbec taková příprava probíhá?

Současný tým ČDP už funguje čtvrtým rokem a musím říct, že je to rok od roku lepší. Scházíme se, diskutujeme o dramaturgii festivalu, propagaci a každý si najde, co ho v rámci festivalu nejvíc těší. Je neskutečné, že tak emoční lidé, jako jsme my, se dokáží v případě potřeby respektovat, ale někdy je to zážitek, to víte, únava. Je to někdy těžké, protože všichni chodíme do práce a scházíme se až navečer.

Takže není to vždy jen o přátelské atmosféře?

Dita Krčmářová, pořadatelka a dramaturgyně Českolipského divadelního podzimu.Zdroj: archivMy se umíme taky pohádat, je to úžasná výměna názorů, občas třískneme i dveřmi, ale to usmiřování… (smích)

V posledních letech zvete čím dál zajímavější soubory, jde jít v kategorii amatérských souborů ještě dál?

Objíždíme divadelní přehlídky. Vyvrcholením je Jiráskův Hronov, kam se dostanou jen ti nejlepší, a zde nejvíc čerpáme z představeních pro ČDP. Letos už jsem se celkem trápila, protože pokud dáte laťku vysoko, jako tomu bylo u představení Zmrazovač nebo Méliés, začíná být těžké přijít s něčím ještě lepším. Navíc se pochopitelně musíme vejít do určitého finančního limitu.

A povedlo se?

Exkluzivním hostem letošní přehlídky je soubor Loser(s), jedná se o první inscenaci mladého souboru, při níž obdivujeme fantastické akrobatické výkony, humor, dostaví se umělecký zážitek i zábavná podívaná. Jedná se o projekt, který není možné, kromě inscenací souboru Cirk La Putyka, nikde jinde v českém prostředí spatřit. Doufám, že diváci dorazí, protože tady nikdy nic podobného nebylo. Jinak se snažíme, aby skladba programu byla pestrá a byli bychom moc rádi, kdyby nás lidé přišli podpořit první den. Začínáme komedií Dokonalá svatba, kde hrají převážně mladí lidé a bude to opravdu zábava.

Budete pokračovat v loni započaté tradici celotýdenních permanentek?

Ano, návštěvník, který přijde na všechna představení získává slevu 50 procent. Mám velkou radost, je začátek září a my už máme prodaných dvacet sedm nepřenosných permanentek. Loni se jich prodalo osm.

To vypadá, že máte stále více věrných příznivců.

Je vidět, že Českolipský divadelní podzim se dostal do podvědomí diváků, je to paráda a máme radost z každého nového návštěvníka.

Vrátím se ještě k vaší nové hře Commedia à la carte, jejíž premiéru uvedete v poslední den přehlídky. O čem je?

Scénář napsal Václav Klapka, on sám říká, že režisérem je Václav Klapka a kolektiv. Při zkoušení nám nechal velice volnou ruku, takže do vytváření inscenace jsme se zapojili všichni. Je to poprvé, co dělá hru s prvky de l´Art, což je velice výrazové a rytmické herectví. Jdeme opět do něčeho úplně jiného. Je vidět, že Vašek Klapka má pořád chuť zkoušet nové věci. Nic víc nechci zatím prozrazovat.

Letos jsem zaznamenal ještě další novinku, v pátek 7. října, těsně před vypuknutím přehlídky, pořádáte v KD Crystal ples. O co se jedná?

To je součástí oslav 90 let od založení DK Jirásek. Různé akce probíhaly po celý rok a hledali jsme, co ještě přidat. Řekli jsme si, že by to mohl být ples. Původně jsme to nechtěli nazvat plesem, měl to být večer s DK Jirásek. Nechtěli jsme ty klasické večerní róby, chtěli jsme to takové volnější. Tak jsme usoudili, že by to mohlo být ve stylu 20. let minulého století. Jestli si muži vezmou bekovku nebo kšandy a dívky boa, kterými budou točit nad hlavou, zkrátka ať se uvolní a ples si užijí. Ples sami organizujeme a bude to večer plný překvapení, který otevře bránu Českolipskému divadelnímu podzimu.

Chystáte i video pozvánku, kdy jí ukážete lidem?

Mělo by to být venku v příštím týdnu. Ve spolupráci s Rudou Živcem jsme natáčeli upoutávku přímo v divadle. Bude to velmi zajímavé (smích), roli přijali Pavel Landovský, Karel Bělohubý, ale i Bob Suchý, Attila Vörös a Barunka z DKM. Moc jsme se při natáčení nasmáli. Opravdu jsme si během natáčení smíchem prodloužili život.

Co bude se souborem dál?

My jsme se hodně změnili, za posledních pět let přišli noví lidé. Ti, kdo byli v souboru za takové benjamínky se začínají prosazovat a ti starší a moudřejší nám dávají rady, ale i čím dál víc prostoru. Tak uvidíme, co bude dál, zatím jsme docela akční.

Stává se vám, že vás lidé poznávají na ulici?

Občas se to stane, například v lékárně se mě opatrně zeptali, „Že vy jste hrála tu, jak jí vypadnou zuby?" Je to milé. (smích)

Plánujete přesah někam dál? Třeba vlastní film nebo profesionální záznam inscenace?

Jak říkám, my se strašně vyvíjíme, máme dobré nápady, ale ještě tomu něco chybí. Asi jsme ještě úplně nedozráli. Myslím si, že ten potenciál tam je a časem se ukáže. Snem Vaška Klapky je natočit inscenaci Maratův Sade (zatím poslední představená inscenace souboru, poznámka redakce.), to by byla hodně zajímavá záležitost.

PROGRAM ČESKOLIPSKÉHO DIVADELNÍHO PODZIMUPátek 7. 10., KD Crystal
19.00 – Ples DK Jirásek, aneb Tančírna 20. let
Úterý 11. 10., Jiráskovo divadlo
18.30 – Vernisáž výstavy o historii DK Jirásek
19.00 – DS Ty-já-tr Hrobeso: Dokonalá svatba
Středa 12. 10., Jiráskovo divadlo
19.00 – Losers Cirque Company: The Loser(s)
Čtvrtek 13. 10., Jiráskovo divadlo
19.00 – Divadlo Navenek: Veroničin pokoj
Pátek 14. 10., Jiráskovo divadlo
19.00 – Rádobydivadlo: Rozmarné léto
22.00 – Broukovcovo Kamdivadlo: Zahraj ty Ejsíky!
Sobota 15. 10., Jiráskovo divadlo
14.00 – Kašpárek v rohlíku: Kabaret
16.00 – Divadelní studio D3: Smíření
19.00 – DK Jirásek: Commedia à la carte
KD Crystal, Wildcook
21.00 – I can't get no – Českolipská satisfakce
Křest knihy Tomáše Cidliny a Rudolfa Živce, spojená se závěrečnou oslavou letošního ročníku.
Další info na www.cldp.cz. Předprodej na pokladně KD Crystal a na webu www.clvstupenka.cz