V zahradách a nově i na nádvoří zahrádeckého zámku vypukne v sobotu 16. července druhý ročník hudebního festivalu Zahrádky fest. Další novinkou je skutečnost, že areál bude otevřený již dnes, a to zdarma a plně vybavený občerstvením, možnostmi relaxace i hudební kulisou. Tu zprostředkují spřátelení muzikanti z okolí ve formě improvizovaných výstupů.

Hlavní program vypukne v sobotu a na své si přijdou hlavně milovníci alternativní scény. „Všechny jsou dobré," odpovídá s úsměvem jeden z organizátorů festivalu, Lukáš Kašpar, na otázku, které uskupení by vypíchl. Hlavní program začne v sobotu v poledne a pro letošek přibyla druhá scéna na nádvoří zámku, kde muzikanti budou hrát své skladby akusticky.

Z lokálních kapel zahrají místnímu publiku dobře známí Checkout nebo Vyjakomy. Z větší dálky přijedou Rabies, punk-rocková formace z Bystřice nad Pernštejnem, kterou fanoušci bezmezně milují pro její bezprostřednost a neoddiskutovatelnou kvalitu produkce. Třešničkou na dortu pak bude vystoupení nezávislé pražské formace I love you Honey Bunny. Hoši z kapely si letos zahráli už na Rock for People a i mezi do té doby netknutými posluchači v naprosto plném hangáru zaznamenali ohromný úspěch. O jejich kvalitách svědčí i skutečnost, že jsou zařazeni i na programu druhého zásadního festivalu sezóny v Trutnově.

Druhý ročník

Zahrádky fest je oproti velkým festivalům jen malá akce, kterou pořádá parta kamarádů. Absenci zvučných jmen na plakátech ovšem vynahrazují přátelskou atmosférou a bezproblémovým chodem akce.

„Na to, že jsme to loni pořádali poprvé, vyšlo všechno celkem v pohodě. Já osobně se podílím i na druhém místním festivalu Rozára fest, takže jsem něco pochytil už odtamtud," říká Lukáš Kašpar, jeden ze sedmi organizátorů Zahrádky festu. Podle vlastních slov musí organizátoři festival prozatím finančně dotovat z vlastní kapsy. Skládají se na spojovací materiál nebo reklamu. Nejvíce peněz potom stojí samotné kapely. Úplně bez pomoci ale nejsou.

„Máme podporu z obce, půjčují nám zdarma vybavení, které mají k dispozici. Například mobilní toalety a podobně. Dále nám pomáhají naši přátelé z reklamních agentur a podobně, kteří výhodně poskytují své služby, a v neposlední řadě patří dík i Karlově univerzitě, která areál zdarma zapůjčila," říká Kašpar.

Kromě poslechu hudby si budou moci návštěvníci zahrát třeba stolní fotbal nebo si jen v krásném přírodním prostředí zámeckého parku vychutnávat atmosféru a dobrou náladu, kterou lidem organizátoři letos po druhé nadělí.

Line-up festivaluAkustická stage nádvoří zámku
13.45 - JIMO DNA
15.00 - TOMÁŠ J HOLÝ
16.15 - ŠAVLOZUBÝ PONOŽKY
Hlavní stage
17.15 - ŠPUNTKVANĚ
18.30 - VYJAKOMY
19.45 - CZECHOUT
21.00 - THINGS WE KNOW
22.15 - RABIES
23.30 - I LOVE YOU HONEY BUNNY

Další tipy na víkend

Tim Bande
15. července v 18.00, Galerie Pošta Dubá
Malíř a grafik pocházející z Moskvy představí v Dubé své dílo. Zabývá se malbou, kresbou, grafickými technikami, fotografií a také literaturou. Nestudoval žádnou uměleckou školu, ale o to více se snaží vnímat život kolem sebe a zachytit ho v celé jeho barvitosti i bizarnosti. Páteční vernisáž doplní produkce hudebníka a skladatele Zdeňka Dudky. Výstava potrvá do 13. srpna a bude otevřena vždy v sobotu a ve středu od 9 do 11 hodin a v pátek od 14 do 16 hodin. Jiný termín si zájemci mohou dohodnout na tel. čísle 907 138 832.

Jak se do království vrátilo štěstí
pátek 15. července v 19.00, Lesní divadlo Sloup v Čechách
Pohádka pro děti v podání ochotnického souboru Karel Čapek z Děčína. Vstupné: děti 40 Kč a dospělí 80 Kč.

Old Minka band Underground (koncert)
pátek 15. července ve 21.00, klub U bílýho černocha Česká Lípa (KD Crystal)
Předprodej vstupenek v klubu U bílýho černocha, informace na Facebooku.

Jarmark s hudbou dávnověku
16. a 17. července, hrad Houska
Hudba dávnověku s kostýmy a nástroji roztodivnými skupina ŘEMDIH. Vstupné s příplatkem 10 Kč na osobu.

Sportovní hry v Nedamově
sobota 16. července od 9.00, autokemp Nedamov
Přijďte poměřit síly s ostatními. 1. Blok (cca 9.00 11.00) nohejbal, stolní tenis, minigolf. 2. Blok (cca 13.00 15.00) vrh koulí, přítahy a výdrž na hrazdě, zdvih činky, přetahování lanem, skákání v pytli, lanová dráha. 3. Blok (cca 15.00 17.00) běh v písku, převracení pneumatiky, plavání pod vodou, běh s vodou do nádoby. Na závěr bude exhibičně páka. Připraven je i dětský koutek.

Výstava obrazů Johany Gabrielové
sobota 16. července od 10.00 do 16.00, kostel sv. Jana Nepomuckého Velký Valtinov

Bezdězský bluegrass a country festival
sobota 16. července od 11.00 do 18.00, Hrad Bezděz
Na II. ročníku bezdězského bluegrass a country festivalu se představí skupiny Red leaf, Fork Road, Womacklee, Větráci, Guitar Tlupa. Po úspěšném loňském festivalu vystoupí na Bezdězu další skupiny z tohoto hudebního žánru a budou vás bavit po celý den! Vstupné: 100 Kč, děti 50 Kč, rodina 250 Kč.

Noční koncert nejen pro Mozarta
17. července od 19.00, kaple Božího hrobu Mimoň
Recitál mezzosopranistky Pavly Štěpničkové, která se mimo jiné specializuje na interpretaci barokních děl. Recitál je okořeněný průvodním slovem herce Miroslava Dvořáka, který je známý ze seriálu Ordinace v růžové zahradě 2, de ztvárnil roli bezcitného lichváře Rudovského. Zažijte jedinečnou atmosféru koncertu při svíčkách.