Kostel svaté Barbory, stojící stranou civilizace v polích, letos opět naplnilo vroucí světlo stovek svící a především živelné pojetí hudby barokní i lidové. Skladby známých autorů, jakým byl třeba Georg Phillip Telemann, zazněly ve vybraném mixu s moravskými lidovými písněmi a tradicionály původního jihoamerického obyvatelstva. Osou programu Cachua serranita byl totiž hudební dialog, který probíhal v době misijních jezuitských cest, které s sebou přinášeli kromě evangelizace i hudební kulturu, jež se střetávala s lidovými tradicemi na obou stranách kontinentu.

Vášnivé, roztančené a energií sršící pojetí souboru Collegium Marianum se setkalo s bouřlivě nadšeným přijetím publika, jež doslova nakazila radost prýštící z důvěrně známých i exotických hudebních melodií.

22. ročník festivalu Lípa Musica bude pokračovat v pátek 15. září v kostele sv. Bartoloměje v Hrádku nad Nisou, kdy se na festival vrátí někdejší umělecký garant, vynikající houslista Josef Špaček, který se tentokrát představí spolu s violoncellistkou Tomášem Jamníkem. O den později vystoupí v Liberci, v kostele sv. Antonína Velikého, světové uznávaný soubor Collegium 1704 se světoznámou mezzosopranistkou Lucile Richardot.

Den s historickými autobusy v České Lípě.
Ulice České Lípy brázdily historické autobusy. Zájem o svezení byl obrovský

V pondělí 18. září se festival Lípa Musica letos poprvé představí ve svém domovském městě České Lípě. Na slavnostním koncertu, který bude součástí zahajovacího programu ke znovuotevření Jiráskova divadla po kompletní rekonstrukci, vystoupí světově úspěšný soubor Janoska Ensemble. Ten se na festivalu představil již v roce 2019, nyní do České Lípy přiveze svůj nový program The Big B’s.

V následujícím týdnu festival nabídne další dva koncerty, a to návraty do tradičních lokalit, kterými je obec Prysk s kostelem sv. Petra a Pavla a město Kamenický Šenov s kinem Hvězda. V Prysku vystoupí v pátek 22. září německý host, soubor Anima Şirvani s programem Západovýchodní díván inspirovaným kulturním dialogem Západu a Východu, evropské barokní hudby a tradiční hudby staré Persie. Sobotní večer 23. září bude na programu populárnější zpestření pfestivalového programu, poctu argentinskému tangu a zejména tvorbě jeho doyena Ástora Piazzolly slouží soubor Escualo Quintet s tanečním duem Tangonexion a zpěvačkou Gabrielou Vermelho. Vstupenky i na tyto koncerty jsou ještě k dispozici.

Program festivalu najdete www.lipamusica.cz.