V Zákupech se v sobotu 15. prosince rozhodně nudit nebudete. Na třech místech ve městě proběhne už pátý ročník komponovaného programu Předvánoční pohoda v zámku i podzámčí. Návštěvníkům se otevře zámek, Eduard Held muzeum na náměstí i děkanský kostel sv. Fabiána a Šebestiána.

Zámek nabídne od 10 do 14 hodin vůbec poslední prohlídky letošní sezony. Návštěvníky průvodci zavedou do vánočně vyzdobených interiérů nově zpřístupněného bytu z dob první republiky a také do kaple sv. Františka s Assisi. Do programu se zapojí i místní maskot, medvěd Medoušek.

Ve 14 hodin mu kastelán předá vánoční nadílku. V 15 hodin proběhne adventní koncert Jindřicha Macka a Jiřky Baštové s krátkou večerní prohlídkou nové prvorepublikové expozice a zámeckou část dne zakončí v 17 hodin Vánoční orloj v podání Divadelního spolku Havlíček Zákupy na druhém nádvoří.

Eduard Held muzeum bude pro veřejnost otevřené od 15 do 18 hodin. Nabídne posezení u kávy a vánočního čaje ve vlastních šálcích či hrníčcích po babičce a také soutěž o šálek s nejlepším příběhem, ukázky vánočních zvyků či výstavku Kuchařka pod stromečkem ze sbírek muzea.

V 17 hodin se zájemci mohou zaposlouchat do vyprávění Zdeňka Rydygra o historii zdejší výroby karnevalového zboží, soužití Čechů a Němců ve zdejším regionu a o vánočních zvycích. Do programu se zapojí kostel sv. Fabiána a Šebestiána, který bude otevřený od 14 do 16 hodin.

DALŠÍ TIPY NA VOLNY ČAS

Advent s Ozvěnou

sobota 15. prosince od 10 do 19 hodin, Centrum textilního tisku Česká Lípa

Můžete se těšit na vánoční trh s ručně vyráběnými dárky, tvořivé dílničky pro děti, ochutnáte svařené víno a domácí nealko punč, cukroví a perníčky. Zakoupíte si zde rovněž ručně vyráběná bylinná mýdla a zároveň navštívíte i aromaterapeutický koutek. Pořádá Nadační fond Ozvěna.

Čekání na Ježíška

sobota 15. prosince od 10 do 16 hodin, Vlastivědné muzeum a galerie Česká Lípa

Zastavte se v předvánočním shonu a načerpejte novou inspiraci pro sváteční dny. Pro malé i velké bude připravena řada tvůrčích stanovišť, vztahujících se k období zimy a Vánoc. Odnesete si domů dekorace, dobré nápady či jen drobnosti, které potěší. Nebude chybět ani ochutnávka staročeských vánočních cukroví. Předvánoční atmosféru doplní koledy a divadelní představení. Pohádku, nazvanou „Jak si kamna o Vánocích zapískala“, si připravili žáci ZŠ Pátova. Letos poprvé se můžete těšit na autorské čtení, besedu s autogramiádou a vánoční dílničku se spisovatelkou a ilustrátorkou  dětských knih Andreou Popprovou. Budete mít i možnost zakoupit si její knihy za zvýhodněnou cenu. V rámci akce si mohou návštěvníci zdarma prohlédnout muzeum a galerii, včetně vystavovaných betlémů.

Vánoce na zámku Lemberk

sobota 15. prosince od 10 do 14 hodin, zámek Lemberk

Prohlídky vánočně vyzdobeného clam-gallasovského apartmá včetně zámecké kaple. Ukázka vánočního slavení a zvyků šlechty. Prohlídky s průvodcem začínají každou celou hodinu.

Dášeňka čili život štěněte

sobota 15. prosince v 15 hodin, Jiráskovo divadlo Česká Lípa

Když se to narodilo, bylo jenom takové bílé nic, do hrsti se to vešlo; ale anžto to mělo pár černých ušisek a vzadu ocásek, uznali jsme, že je to psisko a protože jsme si přáli psí holčičku, dali jsme jí jméno Dášeňka. Jeden z nejoblíbenějších dětských příběhů od Karla Čapka nyní na jevišti.

Česká mše vánoční

sobota 15. prosince v 17 hodin, kostel sv. Jakuba Většího Horní Libchava

Letošní Libchavský hudební podzim vyvrcholí v sobotu 15. prosince, kdy v kostele sv. Jakuba Většího zazní Česká mše vánoční. Vystoupí sbor ZŠ Horní Libchava, Filharmonie Horní Libchava, členové Salvátorského pěveckého sboru a členové Severočeského filharmonického sboru.

Vánoční zpěvy

sobota 15. prosince od 17 hodin, kostel sv. Bartoloměje Žandov

Česká vánoční mše koledová.

The Viv + Sunbean

sobota 15. prosince ve 21 hodin, U bílýho černocha Česká Lípa

Akustik vánoční mini tour.

Vánoční koncert

neděle 16. prosince od 14:30 hodin, zámek Lemberk

Příjemné zakončení návštěvnické sezóny na zámku Lemberk v podání komorního smíšeného pěveckého sboru Canzonetta pod vedením sbormistra Radomíra Starého.

Adventní besídka

neděle 16. prosince od 15 hodin, Kulturní centrum Sever Cvikov

Dětské dílničky, vystoupení dětí z MŠ, Lužánek, živý betlém.

Adventní plavby po Máchově jezeře

neděle 16. prosince v 16 hodin, přístaviště Doksy

Společnost Regata Máchovo jezero opět připravila sérii Adventních plaveb, při kterých na vás na palubě lodě Máj dýchne ta správná vánoční atmosféra. Čaj a svařené víno nebo grog jsou samozřejmostí a jsou v ceně lodního lístku. Stačí se jen teple obléknout a vyrazit, čeká na vás nezapomenutelných 60 minut.

3. adventní koncert

neděle 16. prosince v 17 hodin, kostel Nanebevzetí Panny Marie Nový Bor

Vystoupí žesťové kvinteto Five Brass.

Adventní koncert

neděle 16. prosince v 17 hodin, kostel sv. Petra a Pavla Mimoň

Užijte si předvánoční atmosféru s pěveckým sborem Zpěvandule. Hostem bude dětský pěvecký sbor Zpěvandulky.