Už tento týden přijede do Lípy legendární česká herečka Jiřina Bohdalová. Společně s hereckým kolegou Radkem Holubem vystoupí v divadle v pondělí 8. prosince s komedii Generálka. Hru o dnech, kdy se zapomnělo na slávu Napoleona Bonaparta, napsal Jiří Hubač právě pro Jiřinu Bohdalovou a představení bylo v druhé polovině osmdesátých let tři a půl roku na repertoáru Divadla na Vinohradech. Nyní se vrací na stálá prkna Divadla Na Jezerce Praha.

Hra se odehrává v době vyhnanství císaře Napoleona na ostrově Svaté Heleny. Hrdý Korsičan tu má už zcela necísařské starosti a jeho společníky jsou kromě krys a anglických hlídačů jen dva bývalí generálové.

Do neutěšené situace, v níž si Napoleon Bonaparte ze všech sil snaží zachovat zbytky důstojnosti, vpadne jako blesk z čistého nebe Josefina Pontiová. Vdova po jednom z napoleonských vojáků nechce nic víc a nic míň než dvacet tisíc. Na tuto částku vyčíslila ušlý zisk muže za léta vojenské služby, opuštěné lože, výživné na děti, slzy, strach a stýskání pro ztrátu manžela. Jenže císař je chudý jako kostelní myš a Josefina správná ženská od rány.

Hra je jiskřivou komedií, těžící ze skvělých Hubačových dialogů a humorného nadhledu a stranění těm, kteří o něco usilují.

Pohádka pro děti i půlnoční zpívání

Kromě tohoto mimořádného divadelního představení se lidé mohou v adventním čase těšit i na tradiční půlnoční zpívání nebo koncert Českolipského dětského sboru.

„Připravená je také vánoční pohádka pro děti, kterou bude mít Jiráskovo divadlo na programu v sobotu 13. prosince, nebo koncert oblíbené kapely Fešáci, která do České Lípy jezdí již od roku 1974," uvedla Barbora Škopková z Kultury Česká Lípa. Na Vánoční salón Fešáků můžete vyrazit 16. prosince.

Po Bohdalové dorazí i dcera

Tradiční Tříkrálové představení bude tentokrát ve znamení hvězdy nejzářivější, a sice Simony Stašové, která se v Jiráskově divadle představí jako Shirley Valentine. Inscenace je již v těchto dnech vyprodaná.

Nejmladší publikum se bude moci přijít podívat 17. ledna od 15 hodin na legendární pohádku s dvěma bratry Jájou a Pájou.

Pokračování přednáškového cyklu bude 27. ledna poměrně temné a strašidelné. Talk show V jiném světě se záhadologem Milanem Doležalem, odborníkem přes hermetismus a exorcistou, nabídne téma „Svět mrtvých", které se dotkne vyprovázení mrtvých, komunikace se zemřelými nebo reinkarnace.

Následovat bude cestovatelská přednáška, která diváky zavede s fotkami a filmem na Srí Lanku.

Devatenáctého února přijede půvabná ženská skupina Inflagranti, která hraje na elektrické smyčcové nástroje a jako hvězdného hosta uvede zpěváka Petra Koláře.

Na konci února, tedy 22., bude Ondřej Vetchý počítat prachy ve skvělé komedii Prachy!!! , kde se potká ještě s Vandou Hybnerovou, Michalem Novotným a dalšími.

Vstupenky na všechny zimní akce už jsou k dispozici v pokladně KD Crystal nebo na www.cl-kultura.cz