Spolu se sbory z Německa, Španělska, Francie a jedním z nejlepších českých sborů, dačickým Kvítkem, se třicet sedm dětí ze spojených přípravných oddělení představilo na třech festivalových koncertech. V konkurenci vítězů mnoha evropských soutěží se rozhodně neztratily.

„Panovala tam báječná atmosféra, nechybělo skvělé publikum ani úžasný přístup starších zahraničních pěveckých kolegů, který pomohl velmi brzy překonat trému z ohromných koncertních prostor,“ popsal atmosféru pobytu sbormistr Jiří Štrobl s tím, že Kameláčci předvedli výkony, kterými si získali srdce všech přítomných Francouzů. Kromě toho obdrželi několik nečekaných koncertních pozvání do budoucna.

„Kromě nabitého koncertního programu absolvovaly děti i několik zajímavých výletů,“ prozradila k programu pobytu ve Francii jedna z maminek, Ivona Ježková. Stihly vyšplhat na římský akvadukt Pont du Gard, prohlédly si středověké opevněné město Carcassonne, zazpívaly si v románském klášteře St. Papoul a projely se v průtrži mračen po slavném kanálu Canal du Midi, který je dvě stě čtyřicet kilometrů dlouhý a spojuje Atlantický oceán se Středozemním mořem.

„Při zpáteční cestě se zpěváčci dozvěděli hodně informací ze života na středověkém hradu při exkurzi na pevnosti Morna. Dobově oblečení průvodci nám ukázali kuchyni, ložnici i obranné prvky hradu,“ vzpomněl vedoucí zájezdu Pavel Dostál a s lehkým úsměvem dodal, že na sbormistrovi průvodci vyzkoušeli jednotlivé druhy mučení a nejzlobivější zpěvačku zamkli na pranýři před kostelem.

„Pokud by měl kdokoli zájem se k nám přidat a absolvovat s námi podobné cesty, které nás v příštích letech čekají, zveme během května všechny děti z prvních až šestých tříd, aby se přišly podívat na naše zkoušky,“ dodal Jiří Štrobl s tím, že je mají každý čtvrtek od půl čtvrté do pěti v novoborské základní umělecké škole.

Tomáš Mařas