Bylina s úzce kopinatou čepelí listů má charakteristické květy nahloučené v hustých klasech. Najdeme ji na loukách a pastvinách, listy sbíráme nejlépe do doby květu (od května do září). Vnitřně se jitrocel používá při léčbě bronchopneumonálních zánětů, především při astmatu a bronchitidě, při zánětech hltanu a hrtanu a při alergiích dýchacích cest.

Zahradní chatka v královéhradecké osadě Rozkvět Míru.
Měli bychom být připraveni i na krizi, na betonu zeleninu nevypěstujeme

Příznivé účinky má i při zánětech močových cest a při potížích žlučníku. Zevně se používá čerstvě vymačkaná šťáva z listů k hojení ran, celé listy pak v podobě obkladů na opuchliny (např. po štípnutí hmyzem). Při drobném poranění čistý čerstvý list zastavuje krvácení.

Jitrocelový sirup
Mladé lístky pokrájíme a postupně vrstvíme do sklenice. Každou centimetrovou vrstvu zalijeme medem nebo prosypeme cukrem a stlačíme. Pokračujeme, až je sklenice plná (poslední vrstvu tvoří med nebo cukr). Sklenici uzavřeme a dáme asi na 10 dní na teplé místo. Poté sirup slijeme do sklenice z tmavého skla a uložíme v chladničce. Sirup používáme při zánětech horních cest dýchacích, při kašli a při žaludečních a střevních potížích.

Nálev proti astmatu a bronchitidě
Jednu polévkovou lžíci zalijeme šálkem vroucí vody a necháme 5 minut luhovat. Poté scedíme a pijeme 1 až 3 šálky denně mezi jídly.

O ženšenu se říká, že je to elixír mládí a účinné afrodiziakum.
Jak znovu objevit libido? Pomůže čaj z maliníku i ženšen

Tinktura proti zánětům
Z rostliny připravíme tinkturu podle základního předpisu a užíváme 30 kapek do sklenice vody 3x denně.


ČASOPIS RECEPTÁŘ