Desítky milionů půjdou v kraji v příštích dvou letech do vzdělávání dětí na základních a středních školách a také pedagogů nad rámec běžných rozpočtů. Může za to projekt TechUp Libereckého kraje, na který se podařilo získat více než 58 milionů korun. Dává si hned několik cílů.
Cílová skupina první: děti
Tím nejdůležitějším, co má projekt přinést, je zábavnější forma vzdělávání pro děti. A to nejen u středoškoláků, ale i žáků základních škol.
„Jde o volnočasové aktivity, které mají u středoškoláků navazovat na vlastní vzdělávací program škol. Nabídnuty jim budou například kroužky chemie, fyziky, základů vědecké práce nebo meteorologicko a astronomicko-fyzikální," vypočítává vedoucí oddělení projektů Libereckého kraje Leoš Křeček.
Co se týče dětí ze základních škol, ty si budou moci prakticky zkusit to, o čem se dosud jen učily. „Spektrum kroužků je široké. Od péče o domácí mazlíčky, přes robotiku až k 3D programování nebo výrobu oděvů," přidává Křeček.
Oslovit má projekt na deset tisíc žáků v kraji. Ti, kteří se nezapojí do volnočasových aktivit, se budou zábavnou formou učit třeba při plánovaných exkurzích. Mimo jiné do Národního technického muzea nebo jaderné elektrárny Temelín.
Cílová skupina druhá: učitelé
Stejně jako dětem má ale TechUp přinést užitek i pedagogům. Na řadě škol vzniknou metodická centra, kde se budu učitelé potkávat..
Základní školy v nich budou moci využít zázemí, které samy nemají k dispozici, například dílny.
„U nás si děti zkusí pracovní činnost v různých oborech třeba zámečník nebo truhlář. Aby si mohly i do budoucna třeba říct: tohle mě baví, to chci dělat," říká ředitel Střední školy strojní, stavební a dopravní v Liberci Tomáš Princ.
U oborů, které stále bojují o naplnění prvních ročníků, to může být šance, jak do nich dostat nadané studenty.
Ředitelé škol si projekt nesmírně chválí. „Velmi ho vítám. Je skvěle připraven a tak můžeme dělat práci, kterou umíme. Tedy učit," říká například ředitel jabloneckého gymnázia Tomáš Hofrichter.
Spokojeni jsou i s penězi, které z projektu do škol dorazí. Více než 22 milionů korun je totiž určeno na vybavení škol. Ať už se jedná o digestoř nezbytnou pro chemické pokusy pro jablonecké gymnázium nebo třeba drobnější nářadí pro strojní, stavební a dopravní školu v Liberci.