Krásné, známé i neznámé či tajemné. Jizerské hory mají mnoho tváří, které během roku zachytili fotografové objektivem. Nyní se s nimi pokusí ohromit porotu a čtenáře Deníku v už tradiční soutěži Zaostřeno na Jizerky.

V pátek 2. července odstaroval jedenáctý ročník oblíbené fotosoutěže, za jejímž vznikem stojí Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody. Postupně se v osmi týdenních kolech představí všechny soutěžní fotografie. Z každého kola pak vzejdou dva snímky postupující do finále. Ty se pak utkají o přízeň veřejnosti v závěrečném dvoutýdenním hlasování na počátku září. Na autora takto oceněné fotografie čeká hodnotná cena od společnosti Canon. 

Nadace pořádá soutěž od roku 2011 a za tu dobu se sešlo více než dva tisíce snímků Jizerských hor. Světlo světa spatřilo na 13 500 kalendářů. Výtěžek z jejich prodeje putoval na projekty cílící na obnovu Jizerek, ať už šlo o napomáhání zadržování vody v cenných rašeliništích v samém srdci tohoto pohoří, obnovu návštěvnické infrastruktury či výsadbu tisíců původních a druhově rozmanitých sazenic stromků.