O tomto tématu jsme informovali v Jabloneckém deníku v úterý v článku „Chybí jen razítko a areál získá provozovatel" - ČTĚTE ZDE.

Po zrušení prodeje 23 hektarů má být v novém výběrovém řízení vybrán nový majitel podle výše nabízené ceny. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) hodlá jeho rozhodnutí respektovat.

Státní pozemky, na nichž jsou dvě třetiny skiareálu, má získat za 56,5 milionu korun provozovatel krkonošského střediska, společnost Sportovní areál Harrachov (SAH). Její vedení tvrdí, že nikdo jiný pozemky koupit nemůže.

Ministr Babiš podle mluvčího ministerstva Michala Žurovce požaduje revizi prodeje pozemků v Harrachově. Na průběh prodeje, včetně všech znaleckých posudků, nařídil ministr financí neprodlenou kontrolu.

„Respektuji snahu Úřadu (pro zastupování státu ve věcech majetkových) prodat areál jako celek, trvám však na uskutečnění výběrového řízení, které je tím nejlepším znaleckým posudkem na skutečnou cenu nemovitosti," uvedl ministr.

Babiš ale přímý prodej odmítá a trvá na vypsání výběrového řízení. Vedení SAH jeho rozhodnutí udivilo. Případný prodej někomu jinému považuje za nepřípustný. "V rámci judikátu Ústavního soudu jsme totiž jediným subjektem, který může pozemky od státu koupit, vzhledem k tomu, že jsou součástí funkčního celku a případný prodej třetí osobě by významně omezil možnost investovat a rozvíjet tak nejen areál, ale cestovní ruch v Harrachově," uvedl ve vyjádření pro ČTK předseda představenstva SAH Marek Hájek.

SAH podepsal na konci loňského roku s majetkovým úřadem smlouvu na pozemky, které si do současné doby pronajímal. Smlouva má být účinná až v okamžiku, kdy k převodu zhruba 23 hektarů vydá souhlasné stanovisko ministerstvo životního prostředí. Pozemky jsou totiž v Krkonošském národním parku. Starostka Harrachova Eva Zbrojová za lepší variantu považovala, kdyby stát pozemky převedl na radnici.

Ve středu se do sporu vložil ministr Babiš, který tak chce vyvrátit pochybnosti, na něž média v posledních dnech poukazovala. Česká televize v pořadu Reportéři ČT v pondělí uvedla, že akciovou společnost Sportovní areál Harrachov ovládá lyžařský svaz a Česká unie sportu vedená vlivným lobbistou Miroslavem Janstou (ČSSD).

Koupě zimního sportoviště by podle ČT byla pro firmu výhodná, chystá se totiž navíc převzít i zchátralé skokanské můstky. Pokud by ministerstvo životního prostředí obchod schválilo, zajistilo by to podle ČT novému majiteli vysoké zisky. Osud skokanských můstků by byl ale závislý na státní dotaci na jejich opravu, Sportovní areál Harrachov je totiž opravit nehodlá.

ČUS i SAH označily informace médií za lživé a zavádějící.

Vedení sportovního areálu také varovalo před tím, že pokud by se provozovatel nedohodl s budoucím vlastníkem na podmínkách užívání pozemků, hrozilo by uzavření areálu. Přineslo by to podle něj stamilionové ztráty na daních, které státu plynou z lyžařského areálu i navázaného cestovního ruchu v této krkonošské obci.

Na některých pozemcích má SAH vybudované stavby pevně spjaté s pozemkem, které tvoří nedílný celek.