Povzbudivá zpráva doputovala až z Litvy do liberecké zoologické zahrady. „Dostala se k nám jedna novinka důležitá pro všechny příznivce bílých tygrů. Původ má v litevské ZOO Klaipeda a hlavní postavou je jedno z bílotygřích trojčat narozených v naší zoo 1. července 2012. Jedná se o samce Liama, kterému zjevně svědčí péče litevských ošetřovatelů a pobaltské ovzduší. Už ve věku 29 měsíců se stal otcem, a to hned napoprvé trojnásobným. Jsou to dvě tygří samičky a jeden samec, kterým se v tomto čase právě vybírají jména. Přejme jim pevného zdraví," uvedl mluvčí ZOO Liberec Jan Kubánek.

Fanoušci bílých tygrů nešetří gratulacemi. Liama začali přezdívat liberecký Casanova. „Krásný a spokojený život všem, ať se dostanou do ZOO kamkoliv na světě," uvedla například Božena Findová.

„Je to pašák a mám velkou radost. Ať je bílých tygrů co nejvíc," pochválila otce Liama Jitka Zeliesková. Liberecká bílá tygřata se z domovské zoo rozutekla během loňského podzimu. Důvodů k jejich přemístění bylo hned několik. K hlavním se řadí nedostečná kapacita.

ZOO Liberec se chce pokusit o další vzácná mimina, proto museli Liam, Gaia a Sambur uvolnit místo v pavilonu. Jinak nebylo možné připravit porodnici.

Na konci loňského května se v zoo jedno mládě bílého tygra skutečně narodilo, ale samička záhy zemřela.

Bílí tygři jsou nejpopulárnějšími a nejatraktivnějšími zvířaty liberecké zoo. Zvláštní formu tygra indického má zahrada od roku 1994. Bílých tygrů žije na celém světě jen několik desítek. Jde o uměle vyšlechtěnou raritu a ve volné přírodě by nepřežila.

Šelmy pocházejí z Indie a jejich bílé zbarvení je dáno částečným albinismem, kdy jim chybí oranžové barvivo. První zmínka o nich pochází z roku 1951. Z chovatelského hlediska nejsou sice nijak zvlášť cenní, díky své popularitě ale pomáhají zachraňovat skutečně ohrožené druhy zvířat.