VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Biskup Jan Baxant o pomoci uprchlíkům...

Litoměřický biskup Mons. Jan Baxant vydal v pondělí 21. září 2015 list, v němž vyzývá k vyjádření ochoty pomoci uprchlíkům, bude-li to třeba.

22.9.2015
SDÍLEJ:

Litoměřický biskup Jan Baxant.Foto: Deník/Karel Pech

Milí bratři a sestry, diecézané litoměřické diecéze,

den co den se dovídáme ve sdělovacích prostředcích o tisících uprchlíků směřujících do Evropy z oblasti středního Východu a severní Afriky. Slyšíme také o přijatých opatřeních ze strany Evropské unie i jednotlivých států a sledujeme nejrůznější názory a komentáře politiků i dalších osob. Je načase, abychom si uvědomili, jak bychom se k těmto událostem dnešních dnů měli postavit my jako křesťané.

Platí Ježíšovo slovo. Náš Pán nejednou mluví o lásce k bližnímu (např. Mt 22,39), vysvětluje, že bližní je každý člověk (Lk 10,29), dává nám v podobenství o milosrdném Samaritánovi ponaučení, že člověk jiné víry nemusí být a priori člověkem zlým a naopak nás „pravověrné" může snadno zahanbit (Lk 10,29-37). Avšak také nás nabádá, abychom byli opatrní jako hadi a mírní jako holubice (Mt 10,16b). Ano, silné a krajní názory nejsou na místě, ale opatrnost ano. Nicméně, posledním měřítkem zůstává láska, protože ta nikdy nezanikne (1 Kor 13,8). Láska je vždy a za všech okolností projevem křesťanů, protože je odpovědí na lásku, kterou nás miluje náš Pán.

V naší zemi a tedy i v naší diecézi chceme při řešení uprchlické krize spolupracovat ruku v ruce se všemi lidmi dobré vůle. Především je potřeba spolupracovat s veřejnými autoritami. Pouze ony jsou kompetentní, aby identifikovaly jednotlivé příchozí a vyloučily riziko budoucího nebezpečí. My pak máme být připraveni takto prověřeným osobám pomoci v křesťanském duchu. Nepůjde a nemělo by jít jen o pomoc institucionální. Svatý otec František od nás očekává, že bychom měli pomoci osobně, přeje si, aby každá farnost, klášter nebo poutní místo přijali jednu uprchlickou rodinu. My však můžeme udělat ještě víc a je velmi cenné, pokud nápady a nabídky pomoci přijdou zdola.

Proto jsme po dohodě s Diecézní charitou Litoměřice připravili možnost avizovat svou pomoc, a tak být připraveni, až jí bude zapotřebí. Koordinátorkou pomoci uprchlíkům je paní Bc. Marie Haufová, e-mail uprchlici@dchltm.cz, tel. 416 733 487. Zde můžete nahlásit, jakou pomoc jste ochotni poskytnout.
Ze srdce Vám děkuji za Vaši křesťanskou velkorysost a žehnám Vám.

V Litoměřicích, 21. září 2015 Mons. Jan Baxant, biskup litoměřický

Autor: Redakce

22.9.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V místě, kde se potkávají dvě krajské silnice druhé a třetí třídy s místní komunikací, plánuje Liberecký kraj vybudovat okružní křižovatku.

Ve Stráži se dočkají kruhového objezdu. Kraj požádal o dotaci z EU

BONDING.  Nová metoda? Nikoliv. Znaly ji už naše babičky, jen tomu říkaly jinak. Česky řečeno, jedná se o přirozený kontakt dítěte s matkou bezprostředně po porodu.

Vážení počká. První propojení s miminkem zajistí bonding

Volejbalisté Loko vyhráli v Příbrami a drží post lídra

Česká Lípa - Pozici lídra tabulky 2. ligy uhájili po víkendovém dvojzápase s domácí rezervou VK Příbram volejbalisté českolipské Lokomotivy.

OBRAZEM: Nový Bor ozdobil stuhou vojenskou zástavu

Nový Bor - Slavnostní dekorování zástavy jednotky Armádních záloh Armády České republiky stuhou města Nový Bor proběhlo v úterý 12. prosince na místním náměstí Míru.

V noci na čtvrtek lze pozorovat meteorologický roj Geminidy, bude vrcholit

Severní Čechy - V noci na čtvrtek máte možnost sledovat na obloze meteorický roj Geminidy, který bude vrcholit. Pozorovací podmínky mají být podle astronomů příznivé. Měsíc totiž bude před novem a na oblohu se bude coby úzký couvající srpek dostávat až v závěru noci.

Škodováci dostanou vyšší příplatky i vánoční prémie

Mladá Boleslav - Po prvním kole vládne mezi zaměstnanci Škodovky většinová spokojenost. Podle časopisu Škodovácký odborář se jejich vyjednávacímu týmu podařilo dosáhnout zvýšení prémie za pracovní výkon na deset tisíc korun, zároveň se od ledna následujícího roku zvednou příplatky za práci ve vícesměnných systémech.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT