Lazaret, ukázky dělostřelců, mistr popravčí, koňské povozy, dobové tržiště to je jen část programu, kterým chce sdružení Archa 13 připomenout bitvu u Liberce, která se odehrála v dubnu 1757. „Město bylo tehdy půl roku obleženo vojáky, určitě tu po nich zbyli nějací potomci. Bitva byla významným milníkem tehdejší sedmileté války mezi Rakouskem a Pruskem. Chceme, aby si ji Liberec víc připomínal, aby se z ní stala akce podobná například Valdštejnským slavnostem ve Frýdlantě," říká Petr Pimek ze sdružení Archy 13. „Je to událost, která má v sobě velký potenciál a na které se dají ukázat dějiny Liberce. Jenže zatím se o sedmileté válce, natož o této bitvě, ve školách skoro neučí, přitom to byl první celosvětový konflikt, válečné události probíhaly i v Americe a Asii," líčí Pimek.

Archa tak připravila hned dvoudenní slavnosti, které vypuknou v pátek 22. dubna. Připravena budou po celý den čtyři stanoviště, která přiblíží atmosféru bitvy. „Jedno stanoviště bude na Keilově vrchu, kde bylo dělostřelectvo. To tam bude i teď a vojáci zájemcům ukáží, jak se z děla střílelo a kam dopadaly dělové koule. Dalším místem bude Nerudovo náměstí s dobovým lazaretem, kde se lidé dozvědí něco o tehdejším zdravotnictví či spíše felčarství, jaká zranění tehdy byla častá, jaké nástroje byly k dispozici a podobně," líčí Pimek. Před radnicí pak bude velitelský stan a mezi oběma náměstími budou pendlovat koňské povozy představující vozy pro zraněné, městem bude projíždět kavalerie. „Také se nám podařilo získat dobovou kuchařku, takže se chceme domluvit s Radničním sklípkem, zda by v ty dny nevařil typická jídla pro tu dobu, ale zatím to je ještě v jednání," usmívá se Pimek.

Bitva u Liberce dostane letos nový háv.  Archa 13 je tak kvůli tomu ve sporu s Ostašovským sdružením.

Následující den, v sobotu 23. dubna, pak proběhne vlastní rekonstrukce bitvy a to v areálu ve Vesci. Kromě vlastních vojáků, kteří budou představovat znepřátelená rakouská a pruská vojska, tam pořadatelé slibují i bohatý doprovodný program. Ukázky sokolnictví, vojenský tábor s drezurou koní, své místo tam bude mít i mistr popravčí, který seznámí s tehdejšími způsoby tortury. „Podařilo se nám sehnat dvacet vojenských koní, to bude určitě tahák. Také plánujeme dobové tržiště, žádnou vietnamskou tržnici, chceme aby se lidé opravdu propadli o 260 let zpátky," láká Pimek.

Bitva o bitvu

Přípravy na velkolepou show nicméně poněkud kalí vzájemná řevnivost mezi Archou 13 a Spolkem přátel Ostašova. I v Ostašově si totiž budou ten samý den, tedy v sobotu 23. dubna, bitvu u Liberce připomínat. V Ostašově přitom tvrdí, že Archa 13 jim téma historické bitvy sebrala. Tamní spolek ji tam připomíná od roku 2012.

„Archa 13 má spoustu zajímavých projektů. Pokud mezi ně chtěla zařadit ukázku historické bitvy, mohla si vybrat silnější téma pro tento rok, třeba Prusko-rakouskou válku z roku 1866, která má letos kulaté výročí 150 let a probíhala částečně u Vratislavic a Dlouhého Mostu. Archa 13 mohla mít svůj vlastní příběh a město i kraj se mohly prezentovat ne jednou, ale hned dvěma zajímavými akcemi," uvedla předsedkyně ostašovského spolku Pavla Haidlová, podle které tak budou lidé zmatení, na kterou událost se jít podívat.

„Je na každém, co si vybere. Bitva u Liberce se táhla od Machnína až po Javorník, nebyla jen v Ostašově. Chceme do toho i víc zapojit město, aby tím žilo, přiláká to turisty," oponuje Pimek.