Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Blondýna u přechodu boduje. Zastaví jí nejvíce řidičů

Liberecký kraj - Deník vyrazil do ulic a zjistil, zda řidiči u přechodu zastaví spíš brunetě, blondýně nebo muži

11.8.2013
SDÍLEJ:

ZASTAVÍ I V PROTISMĚRU? Romana Prošková vyhlíží, jestli řidič v opačném směru šlápne na brzdu také.Foto: D. Modrý, R. Prošková

Plavovlásky čekají na přechodu pro chodce v Liberci kratší dobu, než brunety. Nebo než muži. Vyplývá to z testu, který udělala redakce Deníku. Na přechodu pro chodce v Husově ulici se vždy 15 minut pokoušeli přejít poměrně frekventovanou silnici hnědovláska, plavovláska a mladý muž.

Bruneta: 30

NEZASTAVIL. Výraz Jany Štukhejlové mluví za vše. Tento řidič její snahu přejít ulici ignoroval.

Do testu se zapojilo hned několik členů redakce Libereckého deníku. Nejdříve se k přechodu postavila bruneta Jana Štukhejlová. Přednost na přechodu jí dalo 30 řidičů. Převažovali muži v osobních automobilech, ale na brzdu šlápli třeba i profesionální hasiči. „Překvapilo mě, že zastavil jen asi každý třetí řidič. Když chodím po městě normálně, přijde mi, že mi řidiči staví téměř pokaždé," uvažovala po čtvrthodinovém přecházení.

Blondýna: 34

Lépe se vedlo na přechodu s ostrůvkem uprostřed blonďaté Romaně Proškové. Zastavilo jí 34 řidičů. I tady mezi těmi, kteří chodkyni pustili, vévodili muži. A před zebrou zatavil třeba i autobus, sanitka nebo popeláři. „Je zajímavé sledovat, kdo zastaví. Mě pustilo kolem 40 % aut. Žen ale bylo jen minimum," dodala.

Muž: 27

OHLEDUPLNÝ CHODEC. S přecházením se David Modrý neloudá a řidiče nezdržuje.

Jediný muž testu, David Modrý, se nejprve bál, že bude na přechodu stát opravdu dlouho. Nakonec ale nedopadl vůbec špatně. Přejít ho nechalo 27 řidičů. Opět převládali muži, ale v jeho případě bylo žen nápadně více než u obou redaktorek. Jako jediný zažil ale i situaci, která často bývá příčinou střetu automobilu s chodcem. „Při samém závěru mého čtvrthodinového počítání mě pouštělo vozidlo odtahové služby. Přibrzdilo, nakonec si to ale rozmyslelo a znovu se rozjelo. Uskočil jsem na poslední chvíli. Naštěstí jsem vkročil do vozovky opatrně," popisuje.

Odborník: výsledek testu je náhoda

Se závěry krátkého průzkumu jsme se obrátili na odborníka, libereckého dopravního psychologa Milana Hrdinu. „Myslím, že vítězství blondýny je čistě náhoda. Na přechodu by měli řidiči stavět pokaždé, když před ním někdo čeká. Ať je to žena, muž nebo dítě. A bez ohledu na věk nebo vzhled," říká Hrdina. On sám staví pokaždé. Přechody považuje dle svých slov za nebezpečné místo.

Ať už je závěr redakčního testu náhoda nebo ne, jisté je, že se řidiči rozhodují podle svých vlastních preferencí. A nutno podotknout, že blondýny jsou díky výrazné barvě vlasů lépe vidět.

Nehodovost

Podle odborníků je pro chodce důležité vědět, že u nich neplatí absolutní přednost a vždy by se měli rozhlédnout. A to pěkně jak nás to učili už v mateřské školce. Kouknout doleva, doprava a znovu doleva. Jedině tak lze předejít řadě střetů chodců s automobily, které mívají fatální následky. Podle BESIPu zemřelo loni na přechodech nebo u nich 146 chodců. Každá čtvrtá osoba usmrcená na silnici je totiž právě přecházející. Lidé by si měli před vstupem na zebru uvědomit, že 90 % všech srážek aut s chodci končí smrtí nebo zraněním.

Autor: Martina Petrášková

11.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Otec. Ilustrační foto.

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Ilustrační fotografie.

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Případ uniklého formaldehydu řeší policie

Česká Lípa – Incident, při kterém se dvě ženy nadýchaly nebezpečné látky, převzali policisté.

Euro není otázka, jestli ano nebo ne, ale kdy, řekl Marek Pieter

Liberecký kraj – Lídr kandidátky STAN v Libereckém kraji odpovídal on-line na otázky čtenářů ve středu 18. října.

Naši prvňáci ze ZŠ K. H. Máchy Doksy

Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z Českolipska.

ANKETA: Měla by být prostituce legalizována?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení