Nesmějí předepisovat některé léky a platby za pacienta se jim, na rozdíl od nákladů, nezvedly za posledních osm let.

Lékaře asi nejvíce nadzvedl výrok ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka, když uvedl, že jejich průměrné měsíční příjmy se pohybují kolem 200 tisíc a protestní akci označil v médiích za stávku milionářů. „Za sebe můžu jen říct, že mám prokazatelně nejvíc lidí v obvodu, ale k takovéhle částce jsem se jako praktický lékař nikdy nedopracoval," uvedl jablonecký lékař s třicetiletou praxí. Netajil své znechucení nad politikařením, které resort prostupuje. „Celá tahle kampaň nemá za cíl nic jiného, než naštvat lidi a přihrát voličské hlasy," dodal.

„Celá tahle kampaň nemá za cíl nic jiného, než naštvat voliče a získat jejich hlasy."

Se svým názorem není osamocený. „Máme sto pacientů denně, ať si sem někdo zkusí sednout. Politici zapomínají, že třetina z nás je v předdůchodovém nebo dokonce už důchodovém věku. Jsem zvědavá, kdo nás vystřídá. Žádný jiný resort není neustále tak regulován a dirigován politiky jako zdravotnictví," přidává se další lékařka. Ani jeden z nich nechce být jmenován. Bráni jim špatné zkušenosti, když se snažili o nápravu těch největších nesmyslů, které se v resortu během posledních dvaceti let objevily. „Jsme už neustálým přetahováním s politiky unavení, ale naši pacienti vědí, že se na nás mohou spolehnout a to je pro nás nejdůležitější, to nás tady drží," shodují se.

Kapitační platby, tedy platby za pacienta, se podle mluvčího VZP Oldřicha Tichého pohybují od 47 do 52 korun. „Praktický lékař pro dospělé získá od VZP úhradu v částce 1 268 000 Kč. Pro srovnání v roce 2010 byla průměrná roční úhrada pro ordinaci praktického lékaře od VZP 1 076 802 Kč," říká mluvčí a dodává, že pojištěnci VZP tvoří 60 procent všech pacientů.

Ke cti ministra Němečka je podle lékařů třeba uvést, že ve výroku o milionářích uvedl, že jde o příjmy, nikoliv zisky. Podstatnou část podle lékařů tvoří náklady na provoz ordinace včetně platů pro zdravotní sestry.

Bitva o kapitační platby přitom ale není stěžejní. Tahanice odstartoval návrh koaličních poslanců dostat do novely zákona o vzdělávání lékařů ustanovení, podle kterého by doktoři z ambulancí povinně absolvovali stáže v nemocnicích.

Mnozí z nich tento pokus označili za „nucené práce". Poukazují přitom zejména na rozdílnost praxí v nemocnici a na obvodě.

1775Průměrný počet pacientů na jednoho praktického lékaře. Jedná se o údaj Všeobecné zdravotní pojišťovny, u které je zhruba 60 procent pojištěnců. Podle údajů, které uvádí Česká lékařská komora, jich na jednoho praktického lékaře připadá v průměru pouze 1650.

Za úsilím poslanců stojí snaha o vyrovnání deficitu v počtu lékařů, kterých stále ubývá. Návrh by se netýkal jen praktických, ale i dětských lékařů na obvodech. „V jednání je novela zákona, podle níž by dětští lékaři museli chodit povinně pracovat do nemocnic, aby se pokryl nedostatek lékařů. Práce pediatra v terénu a na oddělení je však už v mnohém odlišná. A pokud by se obor praktického pediatra zrušil, znamenalo by to postupný úbytek a zánik dětských ordinací," vysvětluje zástupkyně sdružení lékařů pro děti a dorost Libereckého kraje Pavla Hromádková. Pediatři přesto do stávky nepůjdou, v pohotovosti ale zůstávají.

„Já budu klidně chodit na jeden den do nemocnice, budu si tam zvát k vyšetření své pacienty, ale to bych musel dát na dveře ceduli, že neordinuji. A další věc je, jak by to účtovala pojišťovna. Už teď si musíme přísně hlídat náklady, abychom je nepřekročili," doplňuje pediatr Martin Zítek. Postoj svých kolegů ale chápe. „Kapitační platby se nezvedly, dělají zhruba 50 korun za pacienta. Jenže náklady se zvedají. Platíte nemalý nájem za ordinaci, pokud nemáte vlastní, k tomu musíte připočíst mzdu sestry, pojištění praxe, úklid a materiál, například očkovací látky. Když to všechno odečtu, dělá hrubá mzda v průměru nějakých čtyřicet tisíc," vysvětluje lékař.

LÉKAŘI SE NA MINISTRA ZLOBÍ

Šéf sdružení praktických lékařů pro Liberecký kraj, Jan Šindelář, potvrdil, že se se stanoviskem Sdružení praktických lékařů souhlasí, jak ale konkrétně bude protest vypadat, se podle něj rozhodne ve čtvrtek, tedy zítra. „Jsme sice velmi rozezlení, ale pacienty za rukojmí si brát nebudeme. Pokud by k akci došlo, budeme se zastupovat," uvedl na otázku, jak bude probíhat protest v praxi. Většina oslovených lékařů ale zatím o stávce neuvažuje.

212 Počet praktických lékařů v Libereckém kraji k 30. 5. 2016. Počty po jednotlivých okresech: Liberec (87), Semily (37), Jablonec nad Nisou (41), Česká Lípa (41).

„Stávka nic neřeší. Když zavřu jeden den, pacienty stejně musím léčit druhý den," říká k hypotetické možnosti MUDr. Zítek, který je proti nátlakovým akcím.

Také předseda Okresního sdružení České lékařské komory v Liberci Jan Mečl věří, že pacienti zůstanou od této formy protestu uchráněni. Zároveň však zdůrazňuje, že hlasy praktických lékařů jsou jen jedny z mnoha, které upozorňují na vleklou nemoc českého zdravotnictví. Její příznaky Česká lékařská komora popsala v dokumentu s výmluvným názvem Zachraňme naše zdravotnictví.

56 let Průměrný věk praktického lékaře v okrese Liberec je podle údajů VZP 56 let. Podle České lékařské komory je 7 lékařů z celkových 77 (VZP uvádí 87) v okrese ve věku nad 70 let. 42 lékařům, tedy více než polovině, je nad 60 let.