Zeptali jsme se Carli, co ji inspiruje při fotografování a jaké jsou její tipy pro získání jedinečných snímků našich zvířecích miláčků.

Jak jste se vlastně dostala k fotografování zvířat?
Vždy jsem se zajímala o fotografování. V dětství jsem žila mimo velká města měli jsme tři psy a mnoho koček a tato zvířata se stala mými modely. Zvířata vždy byla součástí naší rodiny a já jsem se mezi nimi cítila dobře.

Čím se inspirujete?
Zjistila jsem, že je naprosto skvělé portrétovat zvířata v jejich pozitivním duchu. Někdy navštěvuji útulky a fotografuji psy, kteří byli týráni nebo se narodili s vrozenými vadami, což pro ně ale neznamená, že by si přestali užívat své životy. Zvířata dávají mnoho a je privilegiem mít možnost zachytit jejich energii a charakter.
Potom jsou zde zvířata, která lidé obecně nemají příliš rádi. Nedávno jsem fotografovala malého skunka, který byl velmi milý a zvědavý. Tato zvířata jsou však negativně vnímána jako „zvířata stříkající páchnoucí hmotu". Ve skutečnosti jsou to velmi inteligentní tvorové a já bych je ráda takto představila.
Ráda bych si myslela, že mohu svou fotografií udělat trochu dobra.

Co máte na své práci nejraději?
Je obtížné vybrat jednu věc, ale cením si vztahů, které jsem si vytvořila se zvířaty a jejich vlastníky nebo trenéry. Je pro mě vždy potěšením jít do oregonské zoo, protože mohu pozorovat zvířata, jak vyrůstají. Mohu tak nejen ocenit jejich sílu a krásu, ale mám rovněž to štěstí, že se přátelím s ošetřovateli, kteří o ně celé dny pečují.
Každý den se setkávám s lidmi, kteří obdivují a sdílejí stejné hodnoty a zájmy jako já.

Povíte nám něco o svém posledním projektu Shake?
Shake je projekt, na kterém pracuji od roku 2011. Začal ze zvědavosti a rozvinul se v knihu zábavných a hravých snímků psů.
Stále hledám něco, co mě osobně zaujme, ráda zachycuji výrazy zvířat, na které mohou lidé reagovat. Jednoho dne jsem čistila ze zdi sliny svého psa a v jednom okamžiku mě napadlo, že bych ho mohla zachytit, jak třese svými velkými čelistmi. Udělala jsem jako experiment několik snímků…
Ale neměla jsem představu, jak úžasné budou reakce. V okamžiku, kdy jsem začala sdílet některé snímky online, začaly se šířit jako virus. Dostávala jsem dopisy od fanoušků z celého světa, kteří mi děkovali za to, že jsem je rozesmála. Nadšení a pozitivní energie ze snímků nakonec vedly k vytvoření knihy.

Kde jste nalezla všechny ty psy v knize?
Všichni psi v knize jsou z Portlandu. Velmi jsem spoléhala na místní zvířecí komunitu. Pro vyhledání některých modelů jsem použila Facebook a výraznou pomoc mi poskytl rovněž útulek Panda Paws museli jsme vyfotografovat přibližně 70 procent zvířat za pouze asi tři týdny.
Bylo pro mě důležité mít na akci majitele psů a zvířat, abych měla jistotu, že se budou zvířata cítit pohodlně a aby bylo možné je optimálně naaranžovat. Jsem velmi vděčná všem lidem, kteří se sešli a přispěli ke zdárnému uskutečnění akce.

Jak jste pořídila všechny snímky?
Knihu jsem nafotografovala fotoaparátem Nikon D4. Sériové snímání s frekvencí 10 obrázků za sekundu je velmi rychlé a zaostřování pohyblivých objektů tímto fotoaparátem je fenomenální. Díky tomu jsem mohla zpětně procházet všechny pořízené snímky a vyhledat přesně ty okamžiky, kdy psi vyhlíželi nejbizarněji. Rovněž jsem ve studiu použila výkonná světla, abych zamezila pohybové neostrosti.
Tato technologie je určena pro oblast sportovní fotografie, protože umožňuje zachytit rychlé pohyby krátkými časy závěrky.

Máte nějakou radu pro ty, kteří chtějí fotografování zvířat posunout na vyšší úroveň?
Potřebujete získat maximum zkušeností s různými zvířaty ze všech možných prostředí. Protože trávím se zvířaty mnoho času, umím je docela dobře odhadnout a obvykle je nakonec přiměji, aby se projevovala požadovaným způsobem. Ale chce to čas.
Zkuste pracovat jako dobrovolníci v místním útulku a zvyknout si na práci i s jinými zvířaty, kromě vašeho vlastního. Jsem si jistá, že útulek ocení jakoukoli podporu a vy získáte další zkušenosti.

Nejdůležitější tipy a rady Carli Davidson pro focení zvířat

- Začněte fotografováním vlastního zvířete venku. Zvířata se obvykle cítí lépe na čerstvém vzduchu a bude větší pravděpodobnost, že dosáhnete požadovaných výsledků.

- Vždy u sebe mějte pamlsky, abyste mohli zvířata odměnit za jejich práci.

- Nepřehánějte to s fotografováním a dělejte pravidelné přestávky. Pozornost zvířete neudržíte déle než několik minut.

- Experimentujte s různými úhly a zkoušejte fotografovat zvíře z úrovně jeho očí. Některé fotoaparáty, jako je například Nikon D5300, jsou vybavené výklopným a otočným monitorem, který vám umožní fotografovat z nízkého stanoviště, aniž byste museli namáhat svá kolena a záda.

- Používejte fotoaparát s rychlým zaostřováním. Toto je skutečně důležité, protože fotografujete pohyblivé objekty.

- Zkoušejte zaostřit na oči zvířete. Pokud použijete nejmenší dostupné clonové číslo, můžete vytvořit měkké pozadí a propůjčit tak snímkům působivý dramatický účinek.

- Abyste zaujali pozornost zvířete, používejte rekvizity, jako je míček nebo plyšová hračka. Jakmile perfektně zvládnete umění jednou rukou fotografovat a ve druhé držet rekvizitu, získáte pěkné akční snímky.

Zpracovala Linda Svobodová