Ten se ve své pedagogické a analytické činnosti se zaměřuje hlavně na oblast politického managementu, komunikaci veřejných institucí a úřadů, vybrané oblasti politického marketingu, psychologie a sociologie nebo politické komunikace.

Jaký je váš pohled na výsledky prvního kola prezidentských voleb v obcích Libereckého kraje?

Ukázalo se klasické rozdělení Libereckého kraje při sněmovních volbách a často i volbách jiného typu. Tam, kde spíše bodovaly takové ty středo-pravicové strany, hnutí či starostenská uskupení, vítězil Jiří Drahoš, případně další zemanovští vyzyvatelé. A naopak Českolipsko, jak jsem si prohlížel barvy, byla spíše taková zemanovská bašta.

Čím si to vysvětlujete?

Lidé zde více slyší na, já nechci říct vyloženě „protestní nótu“, ale témata spojená s životní úrovní, s bezpečností, témata hodně postavená středo-levicově.

Dá se nějak předjímat pokračování volby za 14 dní? Myslíte si, že se „protizemanovské“ hlasy spojí?

Bude to hodně odvislé od účasti. Osobně si myslím, že tam velké výkyvy nebudou. Půjde spíš o to, jak zvládne ten čtrnáctidenní zátěžový test Jiří Drahoš.

Co může jeho případné voliče oslovit?

Nečekám, že by se změnily barvy. spíše to bude takové to klasické „hlasování nohama“. Pokud jeho výsledek bude průměrný, přijde méně jeho sympatizantů, naopak může zůstat ta četnost a návštěvnost zemanovských voličů. Jsou přeci jen disciplinovanější.

Co by mohlo Zemanovi přitížit?

Kdyby se dopustil nějakých podpásovek, tak by mohlo přijít méně jeho lidí.

Dá se tedy říct, že vyšší účast znamená větší potenciál pro Jiřího Drahoše?

Nutně ne, protože ono budou rozhodovat spíše starší voliči, kteří jsou obecně disciplinovanější. Ti se budou hodně rozhodovat na základě toho, jak následující období zvládne profesor Drahoš, popřípadě jestli zvládne restart Miloš Zeman.

Co si pod tím „restartem“ můžeme představit?

Jestli obmění své okolí, dá vyhazov svým nejbližším, kteří byli spojeni s kontroverzí, jestli bude vystupovat pokorněji, důstojněji, jestli svůj výsledek bude brát jako výchovnou facku s možností reparátu, nebo jestli zůstane starý stejný Miloš Zeman. Pak se dá očekávat, že spíše posílí profesor Drahoš. Loví se ve stejných vodách a bude to o tom, kdo dokáže zmobilizovat více svých voličů.

Dá se na základě výsledku aktuální volby nějak předjímat výsledek komunálních voleb za zhruba tři čtvrtě roku?

Upřímně si myslím, že ty prezidentské zase takový vztah nemají. Spíše ty sněmovní. Je samozřejmě pravda, že bude zajímavé sledovat, jestli bude Andrej Babiš premiérem. Pak se dá očekávat, že ty podzimní volby budou hodně o hodnocení premiéra Andreje Babiše nebo někoho jiného.