Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chraňte svůj mozek před mrtvicí

Nekvalitní strava, stres a nedostatek pohybu ohrožují celý náš organismus. Velice se podepisují také na mozku, nejsložitějším a velice podstatném orgánu našeho těla. Podle alarmujících čísel se nejméně 25 % Čechů setká během svého života s migrénou.

16.10.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: ČTK

Nemoci oběhové soustavy, mezi něž patří i mrtvice, byly v Ústeckém kraji v letech 2003 2012 příčinou úmrtí u 44 125 lidí, což představuje téměř 50 procent všech případů. Jak ale správně pečovat o svůj mozek, abychom těmto problémům předcházeli?

Bez ryb blíže nejen k častým depresím

Mezi potřebné živiny pro náš mozek patří esenciální mastné kyseliny a vitaminy E a skupiny B. Tyto látky si naše tělo neumí vyrobit, proto je nutné přijímat je z potravy. „Výzkumy ukazují, že nedostatek 3-omega mastných kyselin může způsobit deprese, migrény nebo mrtvici. Může však také vést k problémům s učením a duševním problémům. Málo vitaminu B se často projevuje únavou a podle některých studií může nepostačující přísun vitaminu E stát za vznikem určitých onemocnění mozku," říká PharmDr. Klára Minczinger ze společnosti Generica.

Vynikajícím zdrojem esenciálních mastných kyselin je rybí tuk, vitamin E můžeme načerpat například ze sóji a pšeničných klíčků. Z luštěnin, ořechů a kvasnic lze získat vitaminy skupiny B. Optimální denní dávku nám mohou pomoci zajistit také doplňky stravy.

Psychický odpočinek při fyzické zátěži

Pravidelný sport na čerstvém vzduchu působí na mozek jako vzpruha. Během pohybu dochází k lepšímu prokysličování mozku, který je lépe prokrven. To může přispívat ke zlepšení paměti a zvýšit schopnost učit se. Sport také napomáhá vylučování hormonů, které příznivě ovlivňují naši náladu a tlumí bolest. Vyplavují se taktéž látky, díky nimž si odpočine levá hemisféra, zodpovídající za logické a rozumové úkoly, a nastartuje se činnost pravé hemisféry. Ta má na starosti kreativní a abstraktní činnosti. Důležitá je také pravidelnost sportování. Pokud jsme totiž trénovaní, umí naše tělo vyrobit těchto látek více a v kratším čase.

Důležitý je spánek

Důležitým bodem v péči o mozek by samozřejmě měl být také odpočinek. „Dlouhodobá spánková deprivace může vést k podobným změnám, jaké s sebou přináší stárnutí, zejména se objevují poruchy paměti. V mozku se navíc zvedá hladina stresových hormonů, což se může odrazit na problémech s koncentrací, přemýšlením a chováním," vysvětluje Klára Minczinger. Naopak kvalitní hluboký spánek pomáhá při učení a zlepšuje paměť. Během doby, kdy spíme, totiž dochází v našem mozku ke zpracování informací, které jsme získali během dne.

Pokud chceme spát kvalitně, měli bychom se vyhnout konzumaci jídla těsně před spaním. Dobré je také omezit alkohol, kofein a nikotin.

Jazyky proti Alzheimerově chorobě
Ke zdravému mozku vedle sportu pomáhá také pravidelný mentální trénink. Během něho bychom se měli snažit aktivně posilovat procesy, které se v mozku odehrávají. Často se doporučuje luštit křížovky nebo sudoku, ale pomoci mohou také šachy, karty a jiné deskové hry, které nás nutí přemýšlet.

Výbornou volbou je začít se učit cizí jazyk. Lidé, kteří hovoří více jazyky, jsou totiž méně často postiženi Alzheimerovou nemocí. Pravidelné učení cizí řeči může údajně zpomalit nástup této choroby až o čtyři roky.

Příznivý vliv na mozek má také hra na hudební nástroj. Ačkoli je lepší začít s jazyky i hudbou ještě v dětství, ani dospělí neztrácejí schopnost učit se. Proto není nikdy pozdě s tréninkem mozku začít.

Autor: Ludmila Veselá

16.10.2014
SDÍLEJ:
Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Firma Bombardier je největším světovým výrobcem letadel a vlaků.

Vyrábějí vlaky pro Rakousko. V České Lípě vznikne až tři sta jednotek vlaků

Mimoň vede tabulku, stoupá i Lokotka

Českolipsko - Příjemný je pohled na tabulky krajské I. B třídy po odehraném devátém dějství.

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Úředníci budou držet volební pohotovost

Českolipsko – V případě ztráty občanského průkazu mohou voliči využít pohotovosti na českolipském pracovišti osobních dokladů.

Lípa Musica nabídne Hravého Harlekýna

Česká Lípa - Šestý týden 16. ročníku MHF Lípa Musica má jen jednu zastávku, Centrum textilního tisku v České Lípě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení