Sezona „hromových kořenů", jak je chřest také nazýván, končí obyčejně v době kolem letního slunovratu. V Německu je klíčovým datem 24. červen, čili Svatojánská noc (Johannistag). Od tohoto dne zbývá do prvních mrazů zhruba sto dní, a to je čas nutný k tomu, aby rostlinky chřestu vytvořily bohatou nať a shromáždily dostatek sil na příští rok.

Saská klasika

U našich sousedů je chřest velmi oblíbený, a tak není divu, že zámek Wackerbath se tradičně stává cílem turistů vyrážejících nejen za památkami, ale i dobrým jídlem. Od května do června tady totiž mohou ochutnat čerstvý chřest připravený na nejrůznější způsoby jako předkrm stojí na jídelním lístku například chřestové mousse, vyuzený chřest či chřestový salát. Mezi pokrmy rozhodně nechybí saská klasika. Že nevíte, oč se jedná? V Sasku to znamená půl libry chřestu s řízkem a holandskou omáčkou. (V Německu rozšířenější chřestová kombinace nahrazuje řízek tenoučkými plátky šunky.)

Kuchařská magie

Vinařství Wackerbath nabízí místo řízku stylově šunku „Rotweinschinken", která zraje tři až čtyři týdny v červeném víně odrůdy Dornfelder a poté se suší na vzduchu. Šunku připravuje pro zámeckou kuchyni místní uzenář a nechybí k ní ani holandská omáčka. Kdo už někdy zkusil vyrobit vlastnoručně holandskou omáčku ze žloutků, vína a másla, ví, že celý proces nemá daleko k magii. A komu se holandská omáčka již někdy povedla, bude jistě zvědav, jak chutná ta na Wackerbathu.

Ke chřestu patří dobré vínko

Zámecký šéfkuchař Mirko Puhland a jeho tým sedmi kuchařů se nebojí ani kouzlit, ani experimentovat. Proto je další inspirativní chřestová variace zároveň i překladatelským oříškem. Srnčí hřbet a k němu chřest jednotlivě osmažený v křupavém trojobalu na rozpálené pánvi a posypaný saským horským sýrem „Bergkäse". A onen „Maibock", neboli v květnu střelený dvouletý srnec, je v gurmánském světě opravdovým kultem. A neméně kultovním pojmem je i „Maischolle", tedy „májový platýs". Ten se letos servíruje na chřestovém pomerančovém salátu.

Ke chřestu se nejlépe hodí lehké bílé osvěžující letní víno, například „Schloss Wackerbath Bacchus" ročník 2012. Na Wackerbathu rozhodně najdete regionální kuchyni a původní suroviny, kdy zdejší mistři kuchaři dolaďují jídla pestrou škálou čerstvých bylinek ze zámecké bylinkové zahrady. Dobrou chuť!

Užitečné informace

Vinařství zámek Wackerbath
Wackerbathstraße 1
01445 Radebeul

Otevírací doby
Obchod s vínem: denně 9.30 - 20.00 hodin
Restaurace: pondělí až pátek (12.00 - 22.00 hodin), sobota a neděle (10.00 - 22.00 hodin)
Prohlídky s výkladem a degustace (český audioguide)
Prohlídky na téma víno s degustací 3 vín: pondělí až pátek 14.00 hodin, sobota a neděle 12.00, 14.00 a 16.00 hodin
Prohlídky na téma sekt s degustací 3 sektů: pondělí až pátek 17.00 hodin, sobota a neděle 13.00, 15.00 a 17.00 hodin.

Služby v češtině: web, jídelní lístek
Jídelní lístek v češtině: http://cs.schloss-wackerbarth.de/restaurace/menu/

Zahraniční návštěvníci mají k dispozici bezplatného audioprůvodce, který jim umožní sledovat tématické prohlídky v češtině, angličtině či ruštině.
Informace o historii zámku Wackerbath, vinařství a výrobě sektů a vín v Sasku: http://cs.schloss-wackerbarth.de/vinarstvi/historie/