VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chystají se pěšky do Norska

Jablonec n.N. - Parta tří jabloneckých studentů se v létě 2015 vydala pěšky do italských Benátek. Nyní se ve složení Jiří Kočíb, Dominik Liška aMarek Cón chystajído Norska, jak jinak než po vlastních.

20.2.2017
SDÍLEJ:

Jiří Kočíb, Dominik Liška a Matyáš Fous při cestě Jablonec-BenátkyFoto: Jiří Kočíb

Trasa vedoucí přes celé Norsko měří přibližně 2 500 kilometrů. Tři studenti by navíc rádi cestu zvládli během dvou a půl měsíce. Ale jak tvrdí Jiří Kočíb: „Možná se dočkáme milého překvapení v podobě oslavy Vánoc za polárním kruhem. Na mapě to vypadá jako rychlovka, ale pak se ukáže, že je to mnohadenní festival On the road."

Nápad přejít Norsko vznikl již při procházce, jak kluci s oblibou říkají, do Benátek. „Tehdy jsem doufal, že nápad projít pěšky Norsko velmi rychle upadne vyčerpáním, stejně jako já po našem návratu z Benátek. Nápad „bohužel" neodpadl tak rychle jako Dominik na večerních zábavách a celé dva roky jsme ho drželi v hlavách. Loni padlo definitivní rozhodnutí," uvádí Kočíb.

Mohlo by vás zajímat: Otázky úřadům kladou studenti i šťouralové

Stejně jako předchozí putování, i tuto cestu „Norge på langs" od jihu k nejsevernějšímu bodu pevninské Evropy půjdou kluci pěšky. Trasa začíná v gegoraficky nejjižnějším bodě Lindesnes a kopíruje norsko–švédskou hranici až na samotný Severní mys.

„Půjdeme ve třech, to podle mě na ponorkovou nemoc už po týdnu bohatě stačí. O tom ví své Dominik a Jirka z cesty do Benátek. „Já s nimi půjdu poprvé, tak jsem na to zvědavý,"prozrazuje Marek Cón.

Cesta do Norska bude sice nová, ale v lecčem podobná té do Benátek. „Samozřejmě je tady spousta společných jmenovatelů – Jirka, já i to, že jdeme pěšky. Osobně ale NO(R)WAY! vnímám jako oddělený, nový projekt. Přibrali jsme Máru, bereme to o něco vážněji, ale hlavně nejdeme na jih. Tentokrát nás čeká krutý sever," vypráví Dominik Liška.

Po celou dobu budete moci kluky sledovat přes jejich facebook NO_WAY 2k17, kam budou vkládat během cesty příspěvky. Dominik Liška uvádí, že spolu se zápisky do deníčku by možná mohla vzniknout i kniha.


Oproti minulé cestě bude hlavní rozdíl v teple. „Možná bylo klukům při cestě do Benátek horko, tak přemýšleli, kde by si mohli nejvíce užít zimy a deště. Nedostatek srážek v Norsku opravdu nehrozí, stejně asi jako nízkých cen. Rozhodli jsme se ale, že nám to za to stojí," dodává s úsměvem Marek Cón.
Na výpravu chtějí kluci vyrazit v půlce června. Ovšem záleží na dokončení zkouškového období. Všichni totiž studují.

„Musíme také dokončit plány celé cesty, protože prokrastinace nás jistě bude pronásledovat stejně jako Márův ztracený nasazovací zub. Zhruba dva měsíce před naším startem máme v plánu spustit startupový projekt, který umožní veřejnosti přispět jakoukoli částkou na náš projekt. Na oplátku od nás pak tento dárce dostane malou či velkou upomínku celého projektu," uvádí s vtipem Kočíb.

Zvládnout přípravy na takovou cestu, do toho ještě studovat a něco si přivydělat, není jednoduché. Nadhled a smysl pro humor však provází neustále celou partu. O skvělé zážitky tak nebude nouze.

"Nezbývá, než stihnout zkouškové období ve čtrnácti dnech a vyrazit. Pro mě je to ale vlastně celkem klasika. Kdo by taky chtěl trávit červen v saku, ve vlastní šťávě a v knížkách, místo aby dal sbohem a šáteček Praze nebo Jablonci a zmizel… Vlastně kamkoli jinam. Co se práce týče, tak já si v ní užil celé minulé prázdniny a to mi stačilo. Sice se nějaký ten volný čas našel, ale pořád to není ta volnost, kterou bych si na vejšce představoval," zakončuje vyprávění Liška.

Čtěte také: Doboví lyžníci závodili na Smržovce

Autor: Denisa Albaniová

20.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení