Náhoda a dětská zvědavost, kterou si zachovali i vědečtí pracovníci, stála za novinkou Technické univerzity v Liberci. Vznik chytrých nebo také smart textilií měnících barvu podle teploty nebo světla má totiž na svědomí jedna dětská hračka z amerického řetězce rychlého občerstvení. Především ale proto, že ji do rukou dostali rodiče dítka, vědci z Fakulty textilní liberecké univerzity.

Objev z nečekaného prostředí

„Někdy v roce 2002 jsme se neubránili synovu přání a vzali ho do McDonald´s. Objednal si dětské menu a k němu dostal hračku losa u kterého docházelo k barevným změnám. To nás zaujalo a začali jsme se ptát, co to způsobuje a jak je ta hračka vyrobená," vypráví vedoucí vědeckého týmu liberecké univerzity Michal Vik.

Spolu s ním na nových textiliích pracuje i jeho žena, Martina Viková, která příběh doplňuje. „Postupně jsme přišli na to, že je to způsobeno fotochromními pigmenty, které nejsou žádnou novinkou. Ale nás upoutaly a začali jsme si klást otázku, jak by mohly pomáhat, jak by je šlo využít ku prospěchu lidí," říká. To bylo před zhruba dvanácti lety. Dnes už vědecký tým, který kromě manželského páru čítá i řadu dalších i zahraničních odborníků, odpověď zná.

Namaž se, upozorní tričko

Liberecká univerzita představuje v této chvíli dva druhy chytrých textilií. „Jedním jsou materiály reagující na teplo změnou barvy, druhé jsou takové, které změní barvu při styku s UV zářením," vysvětluje Michal Vik.

U textilu, který reaguje na na teplo, se nabízí řada využití. „Pokud z něj bude ušito třeba tričko pro dítě, maminka díky němu pozná, že se její potomek začíná přehřívat. A může včas zasáhnout," uvádí jednu z možností Viková. Už také proběhlo zkoušení novinky u koberců v mateřských školkách. Ukazují, zda není zem pro děti příliš studená. Nabízí se i medicínské využití novinky, může třeba ukázat, zda má člověk horečku. A indikovat teplotu nemusí jen u lidí, ale i různých materiálů.

Také praktického využití druhého typu textilu, který reaguje na UV záření, se nabízí celá řada. „Látky a vlákna reagují na záření tím, že změní barvu. Čím více ultrafialového záření je, tím rychleji. Tuto vlastnost lze využít samozřejmě v módě, kdy se například z jednoduchých šatů stane moderní hit. Jinou barvu budou mít uvnitř a jinou na slunci," vysvětluje Viková.

CHYTRÝ POTISK, CHYTRÁ VLÁKNA. Při slunečním svitu se změní na části šatů barva (obrázek vlevo). Vpravo jsou vlákna, jejichž jedna polovina byla ozářena UV lampičkou. Tím získala barvu.

Vědce ale více než móda zajímalo využití prospěšné lidstvu. „Životní prostředí se mění a v poslední době dochází například k tomu, že se zvyšuje intenzita UV záření. Například v pondělí byla na stupni sedm, což je předstupeň velmi vysoké dávky. A to přináší velká zdravotní rizika," přibližuje vedoucí vědeckého týmu. Proto se odborníci zaměřili na to, aby textilie mohly sloužit jako jednoduchý senzor intenzity záření. „Podle toho, jak výrazně se potisk na látce či výšivka z pigmentovaných vláken zbarví, budou moci lidé určit, jak velké riziko je," vysvětluje Vik. V podstatě tričko samo lidem řekne: namaž se, jinak ti hrozí rakovina kůže.

Zatím jsou oba druhy textilií ve fázi laboratorního zkoušení a prototypů. Už dnes ale o druhý typ projevila zájem firma Alpine Pro, která by je chtěla využít do další olympijské kolekce.

Světové patenty

Technická univerzita si nechala chytré textilie patentovat. Další dva patenty pak má na světový přístroj fotochrom, který sama vyvinula. Ten s vývojem inteligentních textilií bezprostředně souvisí. „Umožňuje totiž měřit dynamiku barevné změny. Tedy jak rychle dochází ke změně barvy a jakým způsobem se barva mění. Tak, jak my to potřebujeme, to zatím žádný jiný přístroj neumí," podotýká Vik. Využít ho budou moci průmyslové firmy i mimo textilní obor, třeba při práci se zubními náhradami.

Liberecká laboratoř měření barevnosti a vzhledu vznikla na Technické univerzitě před patnácti lety. „Dnes patří mezi tři až pět nejlepších na světě. Jezdí do ní pracovat a rozvíjet své práce studenti z celého světa," uzavřel rektor univerzity Zdeněk Kůs.