Velkolepý projekt propojení cyklostezek kolem Jizerských hor vzniká v současné době v regionálním sdružení Euroregion Nisa. Dostal název Kolem kolem Jizerek a zapojilo se do něho aktivně 21 měst a obcí České republiky a Polska. Figurují mezi nimi i Lučany nad Nisou a Nové Ves nad Nisou.

„Projekt má návaznost na dřívější projekt Nisa Odra," vysvětlil starosta Lučan Jiří Řešátko. Tehdy bylo cílem propojit trasu od pramene Nisy v Nové Vsi nad Nisou přes Liberec, Chrastavu a Hrádek nad Nisou až k hranicím.

Hlavní ideou celého projektu, který má přilákat do Jizerských hor i přilehlých obcí co nejvíce turistů a cyklistů, je vytvořit ucelenou trasu. „Nemá smysl tvořit další nahodilé stezky z bodu A do bodu B. To, co cyklisté chtějí, je navazující cesta, která zpřístupní místa kulturního a přírodního dědictví v regionu. I proto projekt počítá s tím, že vznikne jakýsi okruh, který bude zaměřen na zpřístupnění těchto míst v podhůří Jizerských hor cyklistům z obou stran hranice," vysvětlil manažer projektu z liberecké kanceláře Euroregionu Nisa Ondřej Havlíček. Podle něj vlastně vzniknou okruhy dva, jeden malý a druhý větší, přičemž oba se vzájemně prolínají.

Konkrétně na Jablonecku by trasa měla vést přes Jablonec, Dolní Lučany podél vody až na Novou Ves. „Stezka už existuje, ale upravujeme ji svépomocí," upřesnil lučanský starosta Jiří Řešátko. Podle něj bude získání peněz na tento projekt pro region rozhodně přínosem. „Zatím je to vše ve fázi projektování. Proběhlo několik schůzek, ale jde opravdu o začátek," dodal.

Na české straně bude nutné investovat do cyklostezek, nových mostků a infrastruktury například v Jablonci nad Nisou. Řešit se budou muset také problematické úseky, které představuje například ten u liberecké čistírny odpadních vod nebo v Chrastavě u Hamrštejna.

Projekt Kolem kolem Jizerek počítá s tím, že trasa cyklostezek povede v jižní polokouli na české straně od Hrádku nad Nisou přes Chotyni, Bílý Kostel nad Nisou, Chrastavu, Liberec, Vratislavice nad Nisou, Lučany nad Nisou a Novou Ves nad Nisou. Tam se u pramenů Nisy napojí na už existující úsek Nové Hřebenovky a dostane tak cyklisty do oblasti hraničního přechodu Jizerka Orle.

S dokončením počítají v roce 2017

Na jižní polokouli pak budou na polské straně navazovat dvě různě velké polokoule severní. „Menší povede mezi Hrádkem nad Nisou a Bogatyniou směrem na Frýdlant, přes celý výběžek a opět se napojí na Polsko přes Jizerku Orle," popsal manažer projektu. Větší polokoule trasy pak z Bogatynie bude mířit severně podél celého Frýdlantského výběžku a celý ho bude obcházet. Poté se opět napojí na Jizerku Orle.

Jak dlouhá nakonec trasa navazujících okruhů bude, zatím není zcela jasné. Konkrétní napojení na jednotlivé úseky obcí a měst se totiž zatím ještě dolaďují. „Předpokládáme ale, že jasno bude do dvou měsíců. Koncem roku pak máme v úmyslu projekt předložit v první výzvě česko polského dotačního programu Cíl 3 na období 2013 2020. Pokud bude projekt přijat, mělo by se už příští rok začít s jeho realizací. Hotový by měl být v roce 2017," podotkl Ondřej Havlíček.