Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Další světový „nanoúspěch" Technické univerzity v Liberci

Liberec - Náplast, tričko, filtr či lidská chrupavka to vše se dá vyrobit z jemného vlákna, které se jako pavučinka vznáší nad nenápadným přístrojem, jehož základem je lahvička s kapalinou. Celé to působí jako tajemný alchymistický projekt, ve skutečnosti se jedná o technologii s prozaickým názvem zvlákňování polymerů, jejímž výsledkem jsou nanovlákna.

3.9.2015
SDÍLEJ:

ALCHYMIE? Nikoliv, jde o zvlákňování polymerů. Foto: TUL

Tato technologie vytváří vlákno z tekutého polymeru za pomocí střídavého elektrického napětí. Výzkum probíhá v laboratoři profesora Davida Lukáše na Technické univerzitě Liberec, která se vývojem nanovláken zabývá už řadu let a patří k světově uznávaným pracovištím. „Nový způsob polymerního zvlákňování představila univerzita světovým vědeckým špičkám i investorům v rámci třídenní mezinárodní konference," uvedla tisková mluvčí Jaroslava Kočárková. Na konferenci se proto dostavily světové špičky v oboru. Zájem o spolupráci má i univerzita ze Severní Karolíny.

Nezůstat v laboratoři

Mezinárodní setkání by mělo doširoka otevřít dveře k průmyslovým aplikacím, aby vědecké výzkumy nezůstaly skryty pouze v laboratořích, ale staly se součástí běžného života a jeho potřeb.

Již dnes nacházejí nanovlákna široké uplatnění, a to nejen v rámci textilních oborů. Jedním z výrobků, které prostřednictvím nanotechnologií vznikají, jsou filtry.

„Liší se od běžných filtrů především tím, že i při zvýšení jejich účinnosti, kdy zachytí větší množství virů či bakterií, si stále udržují prodyšnost," vysvětlil Stanislav Petrík z výzkumného týmu technické univerzity.

Další využití nachází nanovlákna v samotném textilním průmyslu, kde se z nich vyrábí membrány do oděvů.

Jednoho dne nám nanotechnologie také může zachránit zdraví či dokonce život, a to díky biomedicínským aplikacím. „V této oblasti probíhá velmi intenzivní výzkum. Jedná se o tkáňové inženýrství, kde nanovlákenné materiály slouží jako nosiče buněk pro vypěstování chrupavek, kostí či dalších částí orgánů," objasnil Petrík.

Nanomateriály už našly uplatnění v dalších desítkách oborů: v elektronice, stavebnictví, strojírenství, v automobilovém, optickém, kosmickém či chemickém průmyslu.

Autor: Redakce

3.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Firma Bombardier je největším světovým výrobcem letadel a vlaků.

Vyrábějí vlaky pro Rakousko. V České Lípě vznikne až tři sta jednotek vlaků

Mimoň vede tabulku, stoupá i Lokotka

Českolipsko - Příjemný je pohled na tabulky krajské I. B třídy po odehraném devátém dějství.

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Úředníci budou držet volební pohotovost

Českolipsko – V případě ztráty občanského průkazu mohou voliči využít pohotovosti na českolipském pracovišti osobních dokladů.

Lípa Musica nabídne Hravého Harlekýna

Česká Lípa - Šestý týden 16. ročníku MHF Lípa Musica má jen jednu zastávku, Centrum textilního tisku v České Lípě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení