Do vývoje kolekce se znovu zapojili i čeští sportovci a medailové naděje, například lyžařka Nikola Sudová připomínkovala materiály. Výraznými doplňky, které rozhodně upoutají pozornost, jsou chlupatá čepice s bambulí či kšandy na kalhotách.

Budou ušanka a kšandy hitem?

Ústředním motivem všech kusů kolekce je secese a téma Alfonse Muchy, jenž v roce 1918 navrhl první československou známku s lístky lípy. Každý z olympioniků, který se do Soči kvalifikuje, dostane v lednu příštího roku 25 kusů oblečení. Kvůli klimatickým specifikům v Soči pak v zateplené i nezateplené variantě. Firma Alpine Pro vyrobila 90 tisíc kusů oblečení, které je určeno jak pro olympijskou výpravu, tak pro fanoušky, kteří si je budou moci zakoupit buď přímo v obchodech firmy nebo přes web.

A jaké jsou ceny? Například již zmiňovaná chundelatá beranice s bambulí stojí 899 korun, bunda 6999 korun, kalhoty s kšandami 3399 korun a mikina 1799 korun. Ceny se tedy pohybují v poněkud vyšší kategorii, než by si sportovní fanoušci přáli.

Dresy z „petek"

Známé jsou také oficiální dresy české reprezentace v ledním hokeji, které firma Nike předvedla na pražské výstavě Designblok. Ta bude mít dvě varianty dresů, a to pro „domácí" a „venkovní" utkání. Největší zajímavostí rozhodně je, že každý dres je vyrobený ze 17 ks PET lahví. Podle výrobce jsou dresy vyrobeny unikátním procesem, který je velmi šetrný k životnímu prostředí. Tak to rozhodně klobouk dolů.

Slovensko v duchu lidové tradice

Ústředním motivem kolekce slovenských sportovců je čičmianský vzor (je na seznamu kulturního dědictví Slovenska), který je podle prezidenta Slovenského olympijského výboru Františka Chmelára tvarovatelný a různorodý, a vychází z kulturního dědictví a lidových tradic.

Kolekce oblečení se skládá ze třech modelů pro ženy a muže. První si slovenští sportovci oblečou při skládání slibu výpravy u prezidenta, který proběhne 30. ledna 2014. V dalším budou nastupovat při slavnostním zahajovacím olympijském ceremoniálu a třetí nese označení „medailové oblečení". Je zřejmé, že v něm se objeví na stupních vítězů.

Model pro tuto příležitost tvoří vrchní bílá bunda, softshellové kalhoty, tričko s dlouhým rukávem, vesta, čelenka, rukavice a šála s čičmianským vzorem.