V muzeu kvůli nim museli přestavět centrální expozici, a to přímo před očima návštěvníků.

Původně v muzeu počítali jen se dvěma vozy, jedním z nich měl být legendární Edsel z roku 1958. Majitel ho ale přivezl teprve nedávno a auto potřebuje kompletní renovaci. „Snad se ho podaří získat za rok," řekl mluvčí technického muzea Petr Kumpfe.

„Centrální expozici licenčních fiatů, včetně indického vozu Premier jsme museli rozptýlit po muzeu a na jejich místo jsme postavili tři americké vozy. Bylo to komplikovanější, ale nakonec se nám auta podařilo srovnat a žádné nemuselo pryč," uvedl Kumpfe.

V Liberci se podle něj auta prezentují poprvé, jako všechny exponáty je na omezenou dobu zapůjčili vlastníci.

Podle Kumpfeho je zajímavý hlavně Dodge Coronet, u kterého jsou fotografie dokumentující původní stav vozu. „Majitel ho přivezl ze Spojených států, kde ho koupil před čtyřmi lety asi za 1000 dolarů. Auto musel celé zrenovovat. Vrátil ho do původní podoby, některé originální části, jako jsou třeba poklice na kolech, ještě chybí, majitel je nesehnal," dodal Kumpfe.

Škoda je podle něj, že zatím nemohl být v Liberci vystaven slibovaný Edsel. „Jde o automobilovou legendu a to legendu negativní, protože to byla jedna ze značek, která měla na světě úplně nejmenší úspěch," řekl Kumpfe.

Edsel byl podle něj jedním z největších prodejních propadáků automobilové historie. Vyráběl se v 50. letech tři roky a automobilka Ford na značce Edsel prodělala přepočteno na dnešní peníze asi tři miliardy dolarů.

Auto sice bylo dobře zkonstruované a vybavením předběhlo svou dobu, lidé mu ale vytýkali ošklivý design.

V Technickém muzeu, které loni v září otevřela parta nadšenců v pavilonu G libereckého výstaviště, nejsou americké „bouráky" poslední letošní novinkou.

„Ještě by mělo dojít k nějakým drobným změnám v expozici motocyklů, ale to už budou spíš jednotlivosti.

K velké přestavbě dojde na začátku dubna před hlavní turistickou sezonou," dodal Kumpfe.

Muzeum je otevřené od úterý do neděle. Zájemci ho najdou na místě označovaném za kulturní křižovatku Liberce nedaleko Severočeského muzea a budovy bývalých městských lázní, kde je dnes Oblastní galerie.