Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Doprava je ohrožena, smlouvy prověřuje antimonopolní úřad

Libereccký kraj - Zajištění regionální autobusové dopravy v Libereckém kraji od Nového roku je vážně ohroženo. P

28.11.2014
SDÍLEJ:

Autobusový dopravce. Ilustrační fotografie.Foto: Deník

rodloužení smluv s dopravci prověřuje antimonopolní úřad (ÚOHS). Podnět podala společnost ICOM, která v poptávkovém řízení podala výhodnější nabídky, smlouvu s ní ale kraj neuzavřel. „ICOM žádá předběžné opatření, není tak v tuto chvíli jisté, kdo bude příští rok dopravu zajišťovat," řekl krajský radní pro dopravu Vladimír Mastník (Starostové pro Liberecký kraj).

Podání návrhu novinářům generální ředitel společnosti ICOM transport Zdeněk Kratochvíl potvrdil. „Dvouletá zakázka byla zcela netransparentní, krajem byly osloveny jen určité společnosti, přestože byly jiné společnosti, které nabízely kvalitnější a levnější dopravu, čímž přišel kraj o několik desítek milionů korun," řekl. Dopravce si od napadení zakázky slibuje, že viník bude muset vzniklou škodu kraji uhradit. „Kraj by měl co nejrychleji vyhlásit transparentní řízení na tu zkrácenou dobu," dodal Kratochvíl.

Pochybnosti

Pochybnosti o transparentnosti celého tendru ale nemají jen dopravní společnosti, které se o zakázku chtěly ucházet. Kritické a nepříjemné dotazy pokládá i Krajské protikorupčního pracoviště o.p.s., (KPP), které zakázku dlouhodobě sleduje a upozorňuje na nesrovnalosti. Už dříve upozornilo na možné korupční jednání.

Podle koordinátora krajské dopravy společnosti KORID LK přicházejí dotazy „z řad advokátních kanceláří, zastupitelů, odborářů současných autobusových dopravců, dopravců, kteří zatím v kraji nejezdí, i některých občanů, jež jsou si v mnohém až obdivuhodně a podezřele podobné."

Jednatelka KORIDu Stanislava Jakešová ke vzniklé sitauci řekla: „Na rozdíl od Krajského protikorupčního pracoviště jsem přesvědčena o tom, že zakázka je připravena zodpovědně, formální pochybení byla odstraněna. Zadavatel nemohl tušit délku rozhodovacích procesů ÚOHS, a tím se dostal do situace, kdy nešlo zvolit jiné řešení, než bylo zvoleno."

Rozhodne ÚOHZ

Jakešová zároveň ostře popřela, že by se námitky společnosti BDS-BUS (další společnosti, která podala stížnost k ÚOHS), nezakládají na pravdě.

„Není pravdou ani tvrzení, že Liberecký kraj mohl předpokládat časovou tíseň, jak uvádí KPP. Skutečnost je taková, že provázanost integrovaných dopravních systémů v rámci závazku veřejné služby se nedá vysvětlit jedním odstavcem. Záměr Libereckého kraje je zajištění takové veřejné dopravy, která bude kopírovat současné technické možnosti v Evropě. Odmítám i podsouvané myšlenky možného korupčního jednání společnosti KORID LK," napsala Jakešová.

Liberecký kraj chtěl původně vybírat dopravce na deset let, tendr za čtyři miliardy korun na zajištění dopravy od 14. prosince 2014 ale ÚOHS zrušil. I když se Liberecký kraj proti rozhodnutí odvolal, nemohl podepsat s vítězi včas smlouvy, a musel proto zajistit jiné řešení. Zastupitelé dali přednost prodloužení smluv s dosavadními dopravci, i když by zapojení ICOM znamenalo úsporu zhruba pěti milionů korun. Vstup nového dopravce, který dosud není zapojen v integrovaném systému, považovali u krátkodobé zakázky za rizikový. „Smlouvy jsou uzavřeny na dva roky s šestiměsíční výpovědní lhůtou," řekl Mastník.

Na Českolipsku by měla příští dva roky zajišťovat veřejnou dopravu ČSAD Česká Lípa, za kilometr má dostat v průměru 29,50 Kč. Na Liberecku a Frýdlantsku má dál jezdit ČSAD Liberec za 29,30 Kč/km. Dopravu na Semilsku má zajistit BusLine za 30,30 Kč na kilometr. Celkově by měl kraj ušetřit 27 milionů korun.

Opoziční zastupitelé a KPP ale upozorňují na to, že pokud by panovalo v soutěži konkurenční prostředí, mohly by se ceny ještě snížit.

Autor: Petr Vodseďálek, ČTK

28.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

ANKETA: Snížili byste počet poslanců a senátorů?

Skalice - Rovensko 3:1 (2:0).

Skalice potvrdila první místo

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Nechci vládnout s bývalým agentem StB a podvodníkem. Svoboda rezignoval

Liberec - Volby v Libereckém kraji přišly o výraznou osobnost. Druhého místa na kandidátce KDU-ČSL se v úterý vzdal Kamil Jan Svoboda. Zároveň rezignoval na funkce předsedy městského výboru KDU-ČSL v Liberci a člena Krajského výboru KDU-ČSL v Libereckém kraji.

Českolipský divadelní podzim skončil opět premiérou

Česká Lípa - Výzev se českolipský Divadelní klub Jirásek nebojí.

Dubá bude vlastnit opravenou silnici

Dubá – Silnice I/9 protínající Dubou bude nově patřit městu a kraji. Stane se tak po opravách, které začaly minulý týden.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení