Fond vznikl, aby se zprůhlednilo financování jednotlivých projektů z krajských peněz. V loňském roce bylo ve fondu asi 70 milionů korun, z nichž 30 přešlo do roku 2014, a i když kraj letos vypsal osm dotačních programů, naplněny jsou zatím jen dva. Ve Fondu ochrany vod je v současné době osmnáct milionů korun a pět milionů kraj ze svého rozpočtu přesunul do Krizového fondu. Ostatní fondy se začnou plnit penězi až podle hospodářského výsledku kraje.

„Je důležité zmínit, že Liberecký kraj má v letošním roce nejvíce napnutý rozpočet mezi příjmy a výdaji ve své historii a upřednostňuje finanční pokrytí spoluúčasti investičních akcí," vysvětlil náměstek hejtmana pro ekonomiku Marek Pieter.

Na nejbližším zasedání zastupitelstva kraje by pak měl být schválen nový statut Dotačního fondu, podle kterého se bude řídit vyřizování jednotlivých žádostí o finanční dotace. Během loňského roku totiž mohli potenciální či bývalí žadatelé o krajskou dotaci připomínkovat podmínky dotačního řízení, především pak hodnotící kritéria pro či proti udělení finančního příspěvku nebo minimální výše poskytnuté podpory.

Podle radní Ivany Hujerové přijal odbor regionálního rozvoje a evropských projektů, který má dotace na starosti, celkem 97 připomínek.

Ty byly následně pracovním týmem zapracovány do nového statutu Dotačního fondu.

„Výzvy pro předkládání žádostí do jednotlivých podprogramů vyhlášených v roce 2014 se budou řídit tímto novým statutem," řekl radní Pieter a dodal, že by bylo lepší, kdyby si kraj mohl ponechat prostor pro změnu, místo toho, aby stanovoval pro každý resort konkrétní částku, kterou bude moci na dotace využít.