„Rusové potvrdili svoji kvalitu a zvítězili naprosto zaslouženě. Myslím, že to ukáže i statistika zápasu. Trošku mě mrzí ta první půle, tam jsme měli trošku jinou představu," prohlásil Dovalil na tiskové konferenci.

Hráči podle něj v úvodu nesplnili některé taktické pokyny. „Hlavně co se týče dostupování hráčů při převzetí míče. Hráči byli zbytečně nervózní, o gól jsme si koledovali a ten gól přišel. Ten velký herní rozdíl v první půli přičítám našemu špatnému výkonu," řekl trenér.

Po změně stran už byl s výkonem spokojenější. Posteskl si, že Češi po přestávce neproměnili žádnou ze svých šancí. „Druhý poločas bylo dvacet minut slušných. Dostali jsme se trošku do tlaku, přišly nějaké šance, penalta. Neproměnili jsme a Rusové po brejku měli taky penaltu. Pak hrozili z brejků a ty jejich akce byly přímočařejší. Nula dva je pro nás vzhledem k průběhu ještě v uvozovkách dobrý výsledek," uvedl Dovalil.

Kadlece za neproměněnou penaltu nekritizoval. „Byl určený okruh hráčů, vzal si to Kadlec. V poslední době penalty v lize proměnil, bohužel dnes nedal. Ale nedá se to označit za zlomový bod zápasu, potom tam byly i další šance," řekl Dovalil.

Situaci mu před utkáním zkomplikovaly některé absence. Kvůli nemoci chyběl Krejčí, zranění nepustilo do hry Kalase a brankář Valeš po problémech s kolenem zůstal jen na lavičce. Už po čtyřech minutách navíc musel střídat Hanousek, u kterého je podezření na poranění vazů v koleně.

„Trochu nám to samozřejmě nabouralo koncepci. Kalas je stálice v obraně, s ním by to možná bylo lepší. Hanousek s námi k odvetě asi nepojede, Hejda bude stát kvůli druhé žluté kartě. Ale musíme si s tím nějak poradit," řekl Dovalil.

I když jeho tým pocestuje do Jekatěrinburgu v nepříznivé výchozí pozici, Dovalil boj o Euro nevzdává. Šance nyní vidí 70 ku 30 ve prospěch Rusů. „Samozřejmě 0:2 není příjemný výsledek, ale dokud naděje žije, musíme se o to poprat. Na nás teď bude, abychom hráče připravili na to, že to lze. Liverpool dokázal otočit z 0:3 po poločase, historie takové momenty přináší," dodal kouč.

Také záložník Ondřej Vaněk zůstává před odvetou bojovně naladěný. „Rusové vedou 2:0, doma za sebou mají obrovskou kulisu, ale my se nesmíme bát. Když budeme hrát jako druhou půli, tak bychom mohli i postoupit," mínil jablonecký středopolař.

Do zápasu naskočil ve čtvrté minutě místo zraněného Hanouska a v druhé půli měl dvě šance. „Při té střele z vápna jsem si možná mohl míč ještě potáhnout. Zkusil jsem to na zadní tyč a šlo to o 30 čísel nad. Při té střele z dálky jsem chtěl hlavně trefit branku, kdyby to šlo víc k tyči, byl to asi gól. Je to škoda," mrzelo Vaňka.

Nepříjemnou soutěžní premiéru za jednadvacítku si odbyl brankář Tomáš Koubek, který zastoupil Romana Valeše. V zápase několikrát podržel spoluhráče, prohře ale nezabránil. „Dneska jsem přemýšlel, jestli je to nejdůležitější zápas v mé kariéře, ale tlak jsem si nepřipustil. Nechtěl jsem být nervózní a přenášet to na kluky. Myslím, že to jsem zvládnul, ale bohužel jsme prohráli, takže špatná premiéra," litoval Koubek.

Česká republika – Rusko 0:2 (0:1)

Branky: 33. a 74. z pen. Smolov. Rozhodčí: Hategan – Sovre, Gheorghe (všichni Rum.). ŽK: Hejda, Nitrianský – Logašov, Burlak. Diváci: 2116.

ČR: Koubek – Nitrianský, Hejda, Čmovš, Lecjaks – Daníček – Kopic (62. Wágner), Pospíšil (87. Vůch), Hanousek (4. Vaněk), Tecl – Kadlec. Trenér: Dovalil.

Rusko: Zabolotnij – Callagov, Burlak, Běljajev, Logašov – Petrov, Kirillov (69. Bibilov) – Jakovlev (81. Kanunnikov), Šatov, Čeryšev – Smolov. Trenér: Pisarev.